Badanie moczu jest proste i bezbolesne. Wynik badania wiele mówi o zdrowiu człowieka. Analizie podlegają takie parametry jak: poziom białka, cukru i ciał ketonowych, ilość czerwonych krwinek, przejrzystość moczu, jego ciężar właściwy oraz ph moczu.Jak obniżyć ph moczu? A jakie powinno być ph moczu? O tym poniżej!
Czym jest ph moczu?
To ważny odczynnik, określający odczyn moczu, który może być neutralny, kwaśny lub zasadowy. Skala ph to wartości 0-14. Wartości ph moczu są zazwyczaj rozpięte między 4,5 a 8. Prawidłowy odczyn ph moczu powinien wynosić około 6,5. U zdrowych osób odczyn jest lekko kwaśny. Wysokie ph świadczy o chorobie nerek, nadczynności przytarcz, astmie. Niskie ph może być przyczyną niedoboru potasu, źle leczonej cukrzycy, odwodnienia, problemów jelitowych lub skutkiem nadużywania alkoholu, diety bogatej w mięso, a ubogiej w warzywa i owoce.
Odczyn pH moczu jest wskaźnikiem, który pozwala lekarzowi określić tak zwany stan równowagi kwasowo-zasadowej organizmu pacjenta. Jest to szczególnie ważne, jeśli podejrzewa się u pacjenta występowanie chorób takich jak infekcje bakteryjne, choroby nerek i tym podobne.
Mocz może przyjmować trzy odczyny: kwaśny, neutralny lub zasadowy. Jakie powinno być pH moczu? Prawidłowe pH moczu człowieka powinno wynosić 6,5. Ta wartość oznacza odczyn kwaśny. Oczywiście możliwe są lekkie odchylenia, jednak tradycyjnie uważa się, że wartości poniżej 6 i powyżej 7 świadczą o rozwijającej się chorobie.
Odpowiednia dieta
Jednym z najważniejszych czynników świadczącym o zdrowiu jest odpowiednia dieta. Produkty takie jak: mięso, cukier, tłuszcze, oleje, rafinowane węglowodany i żywność przetworzona są szkodliwe dla układu moczowego i należy je ograniczyć. Żywość przetworzoną i białe pieczywo należy w ogóle wyeliminować z jadłospisu. Mięso i cukier mogą być zachowane w rozsądnych granicach. Z warzyw powinno się ograniczyć: groch, ziemniaki, soję i ciecierzycę Powyższe produkty powodują niekorzystne zmiany w odczynie ph moczu. Aby utrzymać prawidłowy poziom ph moczu. Polecane są takie warzywa jak: pomidor, kalafior, jarmuż, fasolka szparagowa , biała fasola, sałata, szczaw, szpinak, seler naciowy, kapusta, rukola, brokuły, papryka słodka, imbir, buraki, rzodkiewka, brukselka, groszek, szparagi, karczochy, cukinia, rabarbar, por, rzeżucha, szczypior, kalarepa.
Miłośników owoców ucieszy informacja, że bezpieczne dla układu moczowego są:
maliny, banany, borówki, wiśnie, pomarańcze, figi, brzoskwinie, cytryny, grejpfruty, arbuzy, melony, banany, jeżyny, morale, mandarynki,jabłka, agrest, porzeczki, winogrona, żurawina.
Można jeść również pistacje, orzechy włoskie i nerkowce. Jak widać dieta pomagająca utrzymać naturalne ph moczu jest smaczna, zdrowa i kolorowa. Każdy znajdzie w niej składniki, które lubi. Nie wymaga wielkich wyrzeczeń- jedynie rezygnacji z produktów przetworzonych, które jak podkreślają dietetycy i lekarze są niezdrowe i doprowadzają do ciężkich chorób.
Ważne zasady diety
Konieczne jest spożywanie co najmniej trzech posiłków dziennie i jeść powoli dokładnie przeżuwając pokarm. Potrawy powinny być proste i nie należy najadać się do syta.
Zupełnie inne panują zasady odżywiania się i interpretacji wyników badania moczu w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. W ich przypadku wszelkie niepokojące stany należy zgłosić do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę lub w przypadku karmienia piersią i problemów z wynikami moczu poradzić się lekarza rodzinnego i skonsultować dietę z pediatrą. Nie zaszkodzi też wizyta u ginekologa lub urologa w celu określenia, czy nie ma stanów zapalnych. Wyniki badania moczu zawsze powinno się pokazać lekarzowi.
Jakie bada się parametry moczu?
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań zalecanych przez lekarza pierwszego kontaktu. Zaleca się, aby wykonywać je profilaktycznie, najlepiej raz do roku w celu wczesnego wykrycia poważnych schorzeń nerek lub układu moczowo-płciowego. Badania moczu określają jego ciężar właściwy, barwę i przejrzystość, ilość białka, cukru, erytrocytów orac ciał ketonowych, czyli metabolitów tłuszczu. Równie ważnym wskaźnikiem jest stopień pH moczu.
Najlepsze Paski do pomiaru pH moczu
Jakie choroby objawiają się obniżonym pH?
Obniżone pH moczu, czyli przyjmujące wartość poniżej 6 może oznaczać na przykład niewydolność nerek, niedobór potasu oraz rozedmę. Jest również powiązany z problemami jelitowymi. Niskie pH moczu towarzyszy również chorobom przewlekłym takim jak cukrzyca.
Oczywiście niskie pH moczu nie musi oznaczać żadnej choroby, a może być powiązane z naszą dietą. Mocz o pH poniżej 6 może być związany z dietą bogatą w mięso i cukier z małą ilością warzyw. Osoby, które nadużywają alkoholu mogą mieć obniżone pH moczu.
Wysokie pH moczu – przyczyny
Jakie choroby przy podwyższonym pH moczu? Za wysokie pH moczu może wiązać się z infekcją dróg moczowo-płciowych spowodowaną bakteriami lub drożdżakami. Tak, jak niskie pH może być skutkiem niedoboru potasu w organizmie, tak wysokie pH może być efektem hiperkaliemii, czyli jego nadmiaru.
Oczywiście, wysokie pH również może oznaczać choroby nerek, ale również może występować przy astmie lub nadczynności tarczycy.
Możliwości jest bardzo wiele i bardzo ciężko jednoznacznie powiedzieć, co dolega pacjentowi jedynie na podstawie badań moczu. Wyznaczają one jednak kierunek dalszych badań i mogą pomóc w dobraniu odpowiednich leków.
Bazując na powyższych informacjach możemy stwierdzić, że nie warto samemu zabierać się za interpretowanie wyników badań moczu. Powinniśmy zgłosić się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa, który poprawnie je odczyta i, w razie potrzeby, zleci kolejne, bardziej szczegółowe badania.
Najlepsze Paski do pomiaru pH moczu
pH moczu w ciąży
Poziom pH moczu u kobiet w ciąży może mieścić się w granicach 5,5 – 7. Bezwzględnie jednak należy powiadomić lekarza o jakichkolwiek odchyleniach od normy, czyli wartości równiek 6,5.
Na pewno niepokojące jest podwyższone pH na przykład o wartości 8. Może ono mieć związek z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub mieszaną, która może zająć drogi rodne kobiety, a jeśli nie zostanie przeleczona, może pójść wyżej, nawet na szyjkę macicy, co może mieć wpływ na płód.
Dlatego regularne badanie moczu w ciąży jest bardzo ważne, pozwala lekarzowi ocenić stan zdrowia przyszłej mamy i w odpowiednim momencie wprowadzić bezpieczne leczenie, jeśli wyniki będą wskazywać na infekcję.
Jako ciekawostkę można potraktować metodę określenia płci dziecka na podstawie pH moczu mamy. Kwaśny mocz, czyli taki o wartości pH 5-6,5 ma oznaczać, że dziecko jest dziewczynką, a wysokie pH moczu w ciąży, w przedziale od 7 do 8 podobno ma sugerować, że urodzi się chłopczyk. Ta metoda, choć bardzo interesująca, nie jest poparta żadnymi oficjalnymi badaniami i nie powinna być traktowana jako wiarygodny wyznacznik płci dziecka.
Sposoby na zbadanie pH moczu
Zwykle pH moczu sprawdza się razem z innymi parametrami w laboratoriu, po uprzednim przekazaniu próbki moczu w specjalnym sterylnym kubeczku, który można kupić w aptece już za kilkadziesiąt groszy. Wyniki otrzymuje się maksymalnie w przeciągu kilku dni, wtedy też zaleca się, aby pójść z nimi do lekarza pierwszego kontaktu w celu profesjonalnej interpretacji.
Sami oczywiście możemy spróbować odczytać wyniki z pomocą internetu, jednak niech to będzie raczej sposób na zaspokojenie ciekawości w oczekiwaniu na wizytę, a nie jedyny sposób na to, aby ocenić nasz stan zdrowia.
Inną metodą na zbadanie pH moczu jest użycie papierka lakmusowego. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie, stosowane w sytuacji, gdy orientacyjny wynik jest potrzebny bardzo szybko na przykład w gabinecie lekarskim lub w warunkach domowych. Na rynku dostępne są papierki, które badają pH moczu z dokładnością do 0,2 stopni, co nie daje oczywiście bardzo dokładnego wyniku, ale jest metodą wystarczającą, aby ocenić stan zdrowia pacjenta.
Stosowanie papierków lakmusowych jest zalecane kobietom w ciąży, można kupić specjalne zestawy z tabelkami pomiarowymi, dzięki którym można śledzić, czy nie następują zmiany odczynu moczu związane np. z infekcjami intymnymi. Ta metoda jednak nie może zastąpić badania moczu w laboratorium, ponieważ nie daje nam dostępu do innych ważnych parametrów. Może być stosowana zatem jako informacja orientacyjna.
Stopień pH moczu to bardzo ważna informacja nie tylko w przypadku kobiet w ciąży, ale także osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, a również tych całkiem zdrowych, które chcą zbadać się profilaktycznie. Jakiekolwiek odstępstwa od prawidłowego odczynu pH moczu mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, ale i takich, które można wyleczyć pod nadzorem lekarza, dlatego ze wszystkimi wynikami powinniśmy zgłosić się do naszego lekarza pierwszego kontaktu.
Zobacz także: dermolab.pl