Zęby

Ile kosztuje wstawienie zęba?

Ile kosztuje wstawienie zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba

Utrata zęba spowodowana urazem mechanicznym, zbyt późnym leczeniem próchnicy lub paradontozy może przytrafić się każdemu z nas. Jeszcze parę lat temu najczęściej stosowanym rozwiązaniem było zastępowanie straconych zębów protezami ruchomymi lub stałymi, tzw. mostami. Jednak współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na wstawienie zęba, czyli leczenie implantologiczne. Mimo dość wysokich cen, cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Ile kosztuje implant zęba i jakie są najważniejsze wskazania do jego wstawienia?

Wskazania do wstawienia zęba

Implanty stomatologiczne to rodzaj protez zębowych, których zadaniem jest odbudowa utraconego uzębienia. Dlatego bywają żartobliwie nazywane przez stomatologów „trzecimi zębami w życiu człowieka”. Rolę korzenia zębowego pełni w nich tytanowa śruba umieszczana w kości szczęki lub żuchwy, która po kilku miesiącach od ulokowania łączy się z tkanką kostną. Po zrośnięciu się elementów implantu zęba, zakładany jest łącznik i korona zębowa uzupełniająca ubytek.

Wśród wskazań do wstawienia zęba najważniejsze są:

  • nieobecność pojedynczych zębów
  • całkowite bezzębie.

Mogą one wynikać z różnych przyczyn, jak usunięcie zębów w wyniku postępujących zmian próchniczych, niezaleczonej paradontozy lub niewykształcenia się zawiązków zębowych. Utrata zębów prowadzi do stopniowego zaniku kości, co z kolei powoduje często takie problemy jak:

  • zaburzenia zgryzu
  • przykurcze mięśniowe
  • nawracające bóle głowy
  • zmiana kształtu twarzy.

Implanty zębów zapobiegają takim problemom, a ponadto są znacznie bardziej komfortowe dla pacjentów niż standardowe protezy.

Na czym polega wstawienie zęba?

Wszczepienie implantu jest w dużym stopniu zależne od indywidualnych uwarunkowań pacjenta czy możliwości budżetowych. Najszybszym sposobem na cieszenie się nowym uzębieniem są tzw. implanty jednofazowe, zakładane już w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza jeśli pacjent ma spore braki w uzębieniu. W takim przypadku lekarze proponują tzw. implanty dwufazowe, do których zakłada się najpierw wkręt. Następnie należy odczekać do momentu wygojenia się rany, co w niektórych przypadkach trwa nawet do pół roku. Dopiero wtedy możliwe jest założenie korony.

Pacjenci przystępując do leczenia implantologicznego każdorazowo wspólnie ze stomatologiem ustalają plan leczenia, decydując, jakie rozwiązanie będzie dla nich optymalne, również pod względem finansowym. Takie rozwiązanie stosowane jest w specjalizującej się m.in. w leczeniu implantologicznym klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center w Warszawie, dzięki czemu pacjent nie jest zaskoczony nagłymi, niespodziewanymi wydatkami.

Od czego zależy koszt wstawienia zęba?

Ostateczna cena implantu zależy od wielu czynników. Najistotniejsze z nich to jakość materiału, z którego wykonana jest korona (porcelanowa lub cyrkonowa) oraz implant zęba (tytanowy lub cyrkonowy). Korona porcelanowa na podbudowie z metalu jest tańsza niż korona pełnoceramiczna. Implanty tytanowe mają natomiast niższe ceny niż cyrkonowe. Na całkowity koszt leczenia implantologicznego wpływa także cena konsultacji. Zazwyczaj koszt ostateczny implantu zęba może więc wynieść od 4 tys. złotych do nawet 7 tys. złotych. Nie jest on refundowany przez NFZ, za wszystkie działania pacjenci płacą prywatnie.

Powiązane posty
Zęby

Profilaktyka próchnicy u dzieci - jak zapobiegać problemom z zębami?

Unikanie próchnicy u dzieci to kwestia odpowiedniej profilaktyki, diety oraz wyboru właściwych…
Czytaj więcej
Zęby

Jaką szczoteczkę soniczną do zębów SEYSSO wybrać?

Szczoteczki soniczne do zębów stały się wyjątkowo popularne w ostatnich latach. Rzeczywiście…
Czytaj więcej
Zęby

Szczoteczka elektryczna rotacyjna na baterie czy z ładowarką?

Podstawą zdrowego i pięknego uśmiechu jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Ogromną rolę w…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.