Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Niestety dla większości z nas poranek wiąże się z pośpiechem, zjedzeniem czegokolwiek lub niedopitym kubkiem kawy. Jednak warto poświęcić czas na śniadanie, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę energii. Należy zadbać także o to, by zjeść pełnowartościowy posiłek.
Śniadanie – dobry start
Śniadanie dostarcza siły i energii na cały dzień. Poranny posiłek ma również wpływ na nasze samopoczucie, dzięki niemu stajemy się bardziej odporni na stres. Śniadanie powinno stanowić około 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Prawidłowo skomponowane śniadanie musi zawierać przede wszystkim węglowodany złożone i białka a na końcu tłuszcze. Śniadanie o zbyt dużej zawartości tłuszczu powoduje spadek poziomu glukozy we krwi, przez co bardziej odczuwamy zmęczenie i brakuje nam energii. Ważne jest aby poranny posiłek był urozmaicony i składał się z różnych produktów zawierających niezbędne składniki odżywcze.
Najczęstsze błędy śniadaniowe
Szybkie, proste i niewymagające wysiłku śniadania często wiążą się z nieodpowiednim doborem produktów. Sięgamy po przetworzoną żywność z przyzwyczajenia, nie zważając na konsekwencje takich wyborów. Warto wymienić też kilka błędów, jakie popełniamy przy komponowaniu śniadań:
- spożywanie ciastek, słodyczy, pączków
- sięganie po słodkie płatki śniadaniowe
- jedzenie tłustych wędlin
- brak warzyw i owoców
- zbyt małe lub zbyt duże porcje
Słodkie bułki czy płatki kuszą swoim smakiem i zapachem, jednak rozpoczynanie od nich dnia nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie produkty powodują wzrost poziomu cukru we krwi co sprawia, że jeszcze przed południem wraca do nas uczucie głodu. Tłuste i przetworzone wędliny również nie powinny znajdować się na talerzu o poranku, gdyż zawierają dużo soli. Warto zwrócić także uwagę na wielkość porcji jakich dostarczamy rano naszemu organizmowi i zadbać o ich różnorodność. Brak warzyw i owoców nie zapewni niezbędnych witamin i błonnika.
Z jakich produktów skomponować pożywne śniadanie?
Odpowiednio zbilansowane śniadanie to połączenie białka, węglowodanów, błonnika i witamin. Dlatego ważne jest aby znalazły się w nim produkty takie jak:
- pieczywo żytnie, razowe, graham
- ser twarogowy
- chuda wędlina, np. drobiowa
- jajka (najlepiej gotowane na miękko)
- świeże warzywa,owoce lub szklanka świeżo wyciśniętego soku
- otręby, nasiona, orzechy
Śniadanie ma korzystny wpływ na zdrowie
Choroby serca
Rezygnacja ze śniadania może być przyczyną problemów z sercem. Według naukowców z Uniwersytetu Harvarda osoby, które od wielu lat unikają porannego posiłku są o 27% bardziej zagrożone zawałem i atakiem serca niż osoby, które codziennie rano spożywają śniadanie.
Cukrzyca
Kiedy pomijamy jedzenie śniadania przez dłuższy okres czasu, doprowadzamy organizm do nadwrażliwości na insulinę. To z kolei może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.
Koniec z podjadaniem?
Produkty pełnoziarniste bogate w błonnik i białko na długi czas zapewniają organizmowi niezbędne składniki. Powodują także dłuższe uczucie sytości, dzięki czemu osoby, które zjadły takie śniadanie rzadziej sięgają po niezdrowe produkty i przekąski w ciągu dnia.
Śniadanie doda Ci energii do ćwiczeń
Według badań osoby, które codziennie jedzą śniadanie, mają większe skłonności do aktywności fizycznej. Poranny posiłek sprawia, że ćwiczenia są bardziej intensywne.
Pomoc w koncentracji
Poziom cukru w organizmie jest bardzo niski po przebudzeniu. Śniadanie, które jest bogate w białko i błonnik na długo go podnosi. Dzięki temu mózg będzie pracował sprawniej a przyswajanie wiedzy będzie znacznie prostsze.