Twarz

Dlaczego mój oddech jest nieprzyjemny?

Sposób na nieświeży oddech
Sposób na nieświeży oddech

Nieświeży oddech zwany także halitozą, może znacznie uprzykrzyć życie każdemu z nas – bowiem nie ma chyba nic gorszego jak rozmawiać z kimś i mieć cuchnący oddech…lub czuć ten oddech na sobie!

Skąd ta przypadłość? Nieświeży oddech z ust może być następstwem spożywania niektórych produktów, przetworów lub warzyw – tu króluje oczywiście czosnek. Innym powodem może być niewłaściwa higiena jamy ustnej i mniej lub bardziej nieświadome „hodowanie” bakterii, które powodują przykry zapach. Bakterie te żywią się resztkami pokarmu, który zalega w szczelinach międzyzębowych i nie jest usuwany przez dokładne szczotkowanie zębów, a co za tym idzie uwalniają się lotne związki siarki, które powodują nieprzyjemny zapach.

Aby na dobre pozbyć się nieświeżego oddechu musimy wiedzieć, co powoduje problem
i eliminować przyczyny: słabą higieną jamy ustnej, palenie papierosów, a także przyjrzeć się lepiej swojemu zdrowiu – problemy trawienne również przyczyniają się do wystąpienia nieświeżego oddechu, a także przyjmowanie niektórych leków może nasilać problem.

Nieprzyjemny poranek

Nieświeży oddech po przebudzeniu uważany jest za normalny. Dzieje się tak, ponieważ ślina, która regularnie zmywa gnijące jedzenie i zapachy w ciągu dnia, nie działa już tak samo w nocy podczas snu. Usta stają się suche, a martwe komórki przyklejają się do języka i policzków. Bakterie wykorzystują te komórki jako źródło pożywienia i powodują wydzielanie się lotnych związków. Jednak nie jest to regułą i jeśli czujesz, że coś jest nie tak, nie zwlekaj z działaniem!

Przyczyny brzydkiego zapachu z ust

Jak już zostało wspomniane, najczęstszą przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu jest niestaranna higiena jamy ustnej. Na niedomytych zębach szybko zaczyna odkładać się kamień nazębny, a nieusunięte resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla bakterii. W następstwie tego zaczyna rozwijać się próchnica czy choroby dziąseł, których jednym z objawów jest właśnie nieświeży oddech.

W przypadku gdy przyczyną brzydkiego oddechu nie są problemy stomatologiczne trzeba jej szukać gdzie indziej. Innymi schorzeniami wywołującymi tą przypadłość mogą być schorzenia laryngologiczne – angina, zapalenie zatok czy nieżyty nosa. Zdarza się również, że schorzenia pokarmowe również mogą wpływać na oddech. Przeważnie jest to związane z chorobą wrzodową, nieżytem żołądka albo grzybicą przewodu pokarmowego. Po za wyżej wymienionymi schorzeniami na przykry zapach z ust mogą również uskarżać się osoby chorujące na cukrzycę. Przyczynia się do tego powstający w wyniku zaburzeń metabolicznych w organizmie aceton.

Ostatnia przyczyną powodującą ten dyskomfort jest to co jemy, pijemy oraz czy stosujemy jakieś używki. Któż z nas nie miał oddechu smoka po spożyciu czosnku czy cebuli, które są oczywistymi przyczynami nieświeżego oddechu? – Chyba każdy! Podobnie spożywanie alkohol czy kawa również ma na to wpływ, gdyż poprzez zmniejszenie poziomu śliny, która jest niezbędna do wypłukania bakterii tworzących brzydki oddech. Palenie papierosów także przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu. Cząsteczki dymu pozostają w płucach, długo po zakończeniu palenia, sprawiając, że oddech jest ostry i nieświeży. Paląc papierosy również wysuszamy usta, przyczyniając się tym samym do powstawania chorób dziąseł oraz próchnicy, które w następstwie prowadzą do nieprzyjemnego oddechu.

Sposób na nieświeży oddech

Dobre zdiagnozowanie przyczyn nieświeżego oddechu daje możliwość skutecznej walki.

Najczęściej walkę z nieświeżym oddechem zaczynamy od odpowiedniego szczotkowania zębów, języka, a także płukania jamy ustnej. Efekt takich zabiegów niestety jest dobry, ale krótkotrwały. Więc co zrobić aby pozbyć się tego zapachu na dłużej? Czy guma do żucia lub cukierki miętowe wystarczą, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust? Otóż nie! One też tylko zamaskują zapach na chwilę! Co zatem warto stosować na nieprzyjemny oddech? Z pomocą przychodzą dostępne w aptece tabletki niwelujące brzydki oddech.

Halitomin tabletki, Halitofast czy Halimint to preparaty w postaci tabletek do ssania zawierających cynk oraz ekstrakt z ziela tymianku. Zawarty w specyfiku cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, z kolei ekstrakt z ziela tymianku wspiera utrzymanie świeżego oddechu a także wpływa kojąco na gardło.

Reasumując, pamiętajmy przede wszystkim o regularnym szczotkowaniu zębów i wspomagajmy się dostępnymi w aptece preparatami. Nie spoczywajmy na laurach, gdy tylko pozbędziemy się nieświeżego oddechu, gdyż może to do nas wrócić jak bumerang!

Autor: Aneta Kozioł, www.i-Apteka.pl

Powiązane posty
Twarz

Innowacyjna metoda skin flooding dla uzyskania niesamowicie nawilżonej skóry

Nadchodzi nowy trend w dziedzinie pielęgnacji skóry – metoda skin flooding. Jeśli mimo…
Czytaj więcej
Twarz

Pielęgnacja twarzy – praktycznie wskazówki codziennej rutyny!

Właściwa pielęgnacja twarzy – na czym polega? Właściwa pielęgnacja twarzy ma bardzo duże…
Czytaj więcej
Twarz

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem w OTCO Clinic

Stając codziennie przed lustrem, zastanawiasz się jak to możliwe, że w tak szybki sposób skóra…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.