W wielkim skrócie kuchnia molekularna to zintegrowanie gastronomii z nauką. Polega na tworzeniu specjalnych potraw przy wykorzystaniu technologii oraz sprzętów kiedyś stosowanych właściwie poprzez badaczy aniżeli kucharzy. Potrzebuje dokładnej obserwacji zmian chemicznych oraz fizycznych będących w mechanizmie tworzenia dań. Po co? Po to, by wyciągnąć ze składników wszystko to, co najdoskonalsze. Oryginalne zestawienia smaków, dbałość o zapach, spójność oraz temperaturę dań wyniosły sztukę kucharską na nowe wyżyny. Można zdecydowanie stwierdzić, iż kucharz zajmujący się kuchnią molekularną jest również naukowcem, socjologiem oraz artystą.
Kuchnia molekularna
Kuchnia molekularna, określana także kuchnią nowoczesną, techno‐emocjonalną czy kulinarną alchemią, to zintegrowanie wiedzy oraz umiejętności z obszaru sztuki gotowania i nauk ścisłych, często fizyki oraz chemii. Wyraz kuchnia molekularna został zaproponowany w 1988 r. poprzez Nicholasa Kurti, nauczyciela fizyki (eksperta od niskich temperatur) oraz wychodzi od określenia molekuła (cząsteczka). Profesor Kurti, znany jako autor deseru o określonym gorącym wnętrzu oraz zimnej przestrzeni, przygotował je mając na uwadze, iż światło mikrofalowe w niezwykle małym obszarze pochłaniane jest poprzez lód.
Kuchnia dostosowana do tego rodzaju dań przypomina bardziej laboratorium, bowiem by osiągać tak ciekawe rezultaty, potrzebne jest sięganie po nowoczesne sprzęty, np. piece konwekcyjne czy lasery. Myli się natomiast ten, kto uważa, iż wykorzystywanie w kuchni form badawczych zabija jej „duszę”. W rzeczywistości szefowie kuchni parający się takimi formami to prawdziwi miłośnicy, potrzebujący stale się rozwijać oraz szukający jeszcze to nowych sposobów na zaskoczenie gości.
Niesamowita, jednak czy zdrowa?
Tak! W kuchni molekularnej nie odszukamy tłuszczu, co najwyżej jego małe ilości. Nie stosuje się tu metody zapiekania. To dwa podstawowe czynniki stanowiące o tym, iż kuchnia ta jest zdrowa, lekka, dietetyczna oraz wciąż świeża, bowiem nie ma w niej miejsca na gotowe półprodukty. Jeśli interesuje nas kuchnia molekularna przepisy dla początkujących to w internecie znajdziemy ich naprawdę wiele.
Cechy charakterystyczne kuchni molekularnej
Kuchnia molekularna jest niezwykle charakterystyczna. Z jednej strony polega na wykorzystywaniu składników ekologicznych, co jest powrotem do przeszłości. Jest ona całkowitym przeciwieństwem fast foodów, natomiast zatem jedzenia przygotowywanego na szybko, bez przywiązywania nadmiernej wagi do składu. Dania tego rodzaju niejednokrotnie wprost niebezpieczne dla zdrowia oraz niezwykle tuczące. Mają na celu tylko szybkie zabicie głodu.
Więcej przeczytasz na stronie: https://www.thefood.pl/blog/kuchnia-molekularna/