Owoce, w tym jabłka ekologiczne, to źródło cennych dla zdrowia witamin, składników mineralnych, polifenoli i błonnika pokarmowego. Owoce zawierają również naturalne cukry proste.
Cenne jabłko
Jedno jabłko dziennie trzyma doktora daleko ode mnie – powiedzenie spopularyzowane przez Anglików i podchwytywane przez inne nacje, potwierdza, że jabłko jest powszechnie doceniane za liczne zalety. Jedzone całe, razem ze skórką:
- jest źródłem potasu, który uczestniczy w regulowaniu ciśnienia krwi i funkcji komórek nerwowych;
- ma działanie przeciwutleniające dzięki flawonoidom, glukozydom i witaminie C, a więc chroni serce i naczynia krwionośne przed działaniem wolnych rodników;
- pomaga eliminować z organizmu kwas moczowy, co łagodzi choroby reumatyczne;
- zawiera kwasy organiczne, które w organizmie działają odkwaszająco;
- zawiera kwercetynę o działaniu przeciwzapalnym;
- jest źródłem pektyn czyli błonnika, którego brak jest przyczyną niemal wszystkich chorób cywilizacyjnych;
- ma wysoki wskaźnik sytości, jest zdrową przekąską.
Jabłka ekologiczne
Dużo substancji odżywczych, za które tak cenimy jabłka, znajduje się tuż pod skórką. Aby móc z nich skorzystać najlepiej jeść jabłka nieobrane. Jednak to właśnie w skórce kumuluje się najwięcej sztucznych pestycydów – oprysków, które stosowane są w konwencjonalnych sadach. Dlatego gdy kupujemy jabłka ekologiczne możemy rozkoszować się ich smakiem razem ze skórką.
Jak rozpoznać jabłko ekologiczne?
Żywność ekologiczna, nazywana też organiczną lub biologiczną, wytwarzana jest w certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych. Jabłka ekologiczne pochodzą z sadów z certyfikatem ekologicznym. Wszystkie jabłka z określeniami na etykiecie: EKO, BIO, ORGANIC, EKOLOGICZNY muszą pochodzić z ekologicznego systemu produkcji. Jeśli nie wiemy, czy owoce są ekologiczne, szukajmy potwierdzenia na opakowaniu. Jest nim znak tzw. ekoliścia, czyli logo obowiązującego w całej Unii Europejskiej. Jeśli ekologiczne jabłka sprzedawane są na wagę, luzem, sprzedawca ma obowiązek pokazać do wglądu dokument potwierdzający, że są to ekologiczne owoce.
Jeśli robię zakupy online, nie widząc ich, czy mam pewność, że to są jabłka bio?
Kupując ekologiczne owoce online pewność, że są to owoce ekologiczne, da nam symbol ekoliścia na opakowaniu. Certyfikat ekologiczny gwarantuje, że owoce, które kupujemy, nie są anonimowe. Otrzymujemy informację z jakiego gospodarstwa pochodzą jabłka ekologiczne, czy inne ekologiczne owoce. Zasady produkcji ekologicznej rygorystycznie zabraniają stosowania syntetycznych nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin. Sklep ekologiczny organic24.pl ma informację o certyfikatach każdego dostawcy.
Jakie wartości mają owoce ekologiczne?
Badania naukowe potwierdzają, że owoce ekologiczne mają wyższą wartość odżywczą. Ekologiczne owoce zawierają mniej azotanów w porównaniu z ich odpowiednikami konwencjonalnymi. Owoce bio zawierają więcej błonnika i włókien celulozowych, dlatego owoce ekologiczne są polecane w zapobieganiu nowotworów jelita i okrężnicy. Konsumenci owoców ekologicznych są istotnie mniej narażeni na alergie pokarmowe. Dzięki zawartości składników, które mają przeciwutleniające działanie, gdy codzienne spożywamy ekologiczne owoce w odpowiedniej ilości, może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.
Czy podczas odchudzania powinno się jeść ekologiczne jabłka?
Jabłka bio mają więcej naturalnych cukrów, dlatego są słodsze w smaku, więc już mała ich ilość daje zadowolenie smakowe. Świeże jabłka bio mają więcej suchej masy, dlatego lepiej się przechowują i szybciej dają uczucie sytości. Ekologiczne jabłko, które jemy razem ze skórką dostarcza cennego błonnika i przeciwutleniaczy, więc może być polecane dla każdego – świeże lub w przetworach.
Czy jeśli kupujemy przetwory z jabłek, a nie świeże owoce, to nadal jabłka ekologiczne mają wyższą wartość odżywczą?
Dzięki metodom stosowanym w przetwórstwie ekologicznym przetworzone świeże jabłka zachowują wyższą wartość odżywczą i wyższą zawartość związków biologicznie czynnych w porównaniu z przetwórstwem konwencjonalnym. Do przetwarzania świeżych jabłek ekologicznych, nie wolno stosować: syntetycznych barwników, sztucznych konserwantów, antyzbrylaczy, syntetycznych słodzików, wzmacniaczy smaku i zapachu, wybielaczy, rozpuszczalników ekstrakcyjnych, środków przeciwzbrylających, promieniowania jonizującego, organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) i ich pochodnych.