Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby żywieniowe. Istnieje spora grupa seniorów, która rezygnuje z najważniejszych składników, całkowicie zapominając o ich cennych wartościach. Dieta dla seniorów powinna zaspakajać ich potrzeby, a także co najważniejsze, zapobiegać pogłębiającym się chorobom. Oczywiste jest również, że seniorzy nie przyjmują cennych pokarmów również ze względu na ich przyzwyczajenia, utrwalone nawyki przez wszystkie te lata, dlatego można śmiało stwierdzić, że namówić osobę w podeszłym wieku do prawidłowego zaspakajania cennych wartości, jest nie lada wyzwaniem!
Osobom w podeszłym wieku często doskwierają przeróżne dolegliwości, dlatego dieta dla osób starszych powinna cechować się następującymi elementami:
- dopasowana wartość kaloryczna
- prawidłowe dopasowane procentowe najważniejszych składników odżywczych
– tłuszcze – stanowią zwykle od 25% do 30% całkowitej dziennej dawki energii. Warto spożywać wówczas ryby, orzechy, mięso (najlepiej chude) itp.
– węglowodany – ich zapotrzebowanie stanowi zwykle od 55% do 75%. Oczywiście mamy tu na myśli węglowodany złożone jak warzywa oraz produkty pełnoziarniste bogate w błonnik. Węglowodany zawarte również są w cukrze, słodyczach, dżemach. Cukry tego typu stanowić powinny maksymalnie do 25% dziennej energii zapotrzebowania.
– białko – z wielu badań wynika, że ilość przyjmowanego białka u mężczyzn powinna znajdować się w granicy 45 – 81 g, natomiast u kobiet stanowi ona wartość równie podobną: 41 – 72 g.
Nie można również zapominać o składnikach mineralnych tj.
- wapń – wraz z wiekiem wzrasta jego zapotrzebowanie. Jego niewystarczająca ilość prowadzi do osteoporozy
- żelazo, woda
Niestety seniorzy ze względu już na upływający wiek mogą spodziewać się chorób przewodu pokarmowego. Zwykle pojawia się refluks, różnorakie nowotwory, kamice itp. Dlatego aby czuć się zdrowo i młodo w tym wieku powinniśmy jak najszybciej rozpocząć zdrowe odżywianie oraz przyjmować pokarmy w cenne i bogate składniki.
Zobacz także: https://urzadzaniedomu.pl/