Od pewnego czasu popularność zyskuje termin cheat meal. Czytamy o nim na blogach dotyczących diet, słyszymy o nim od innych osób. Czy wiecie co to za cudo? Jeśli nie, to dzisiaj wyjaśnimy Wam o co w tym wszystkim chodzi.
Cheat meal – czym jest?
Cheat meal to coś, co można nazwać „oszukańczym posiłkiem”. Pochodzi od angielskich słów cheat, czyli oszukiwać i meal – posiłek. Mówiąc najprościej, cheat meal pozwala osobie na diecie na zjedzenie jednego, dowolnego posiłku. Może być to pizza, hamburger, makaron ze śmietanowym sosem czy schabowy z ziemniakami. Wiemy, że brzmi to co najmniej nieprawdopodobnie – dieta wyklucza przecież wszelkie niezdrowe i wysokokaloryczne posiłki. Dietetycy oraz trenerzy zauważyli jednak w cheat mealu pewien potencjał, którzy może przynieść podopiecznemu korzyści.
Po pierwsze, cheat meal świetnie oddziałuje na psychikę. Każdy, kto kiedykolwiek był na diecie, zapewne marzył o lodach, czekoladowych ciastkach czy spaghetti. Taka forma pozwala na redukcję psychicznego napięcia, związanego z ciągłymi ograniczeniami żywieniowymi. Świetnie sprawdza się także w sytuacji, gdy jesteśmy zapraszani do naszej rodziny czy znajomych na obiad – zazwyczaj większość posiłków na tego typu imprezach nie należy do dietetycznych, a cheat meal pozwala nam na zjedzenie tego, co chcemy.
Po drugie, „oszukańczy posiłek” może… pobudzić naszą przemianę materii. Podczas diety zaczynamy jeść mniej niż zazwyczaj, więc nasz metabolizm spowalnia. Duża ilość kalorii dostarczonych do organizmu przez cheat meal mocno pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. Taki posiłek może również wywołać wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które w niezwykle budujący sposób wpłyną na osoby na bardzo restrykcyjnych dietach.
Cheat meal – zasady
Jeśli chcemy, aby cheat meal w prawidłowy sposób spełniał swoje funkcje, koniecznie musimy przestrzegać kilku zasad:
-
pierwszy cheat meal możemy zjeść dopiero po 2 tygodniach diety – nasz organizm potrzebuje czasu, by uregulować gospodarkę hormonalną,
-
cheat meal powinien być dostosowany do naszej przemiany materii, jednak nie może występować częściej niż 1 raz na tydzień,
-
taki posiłek nie musi mieć żadnych składników odżywczych, nie może mieć jednak więcej niż 1000 kcal,
-
jeśli na dany dzień przypada cheat meal, nie odliczamy odpowiednio kalorii z innych posiłków,
-
powinien być spożywany w ciągu dnia, nie może być śniadaniem lub kolacją,
-
kolejny posiłek spożywamy dopiero wtedy, kiedy będziemy głodni, nie według harmonogramu.
Pamiętajmy również, że cheat meal zapewne spowoduje wzrost wagi na następny dzień. Jeśli będziemy przestrzegali diety zgodnie z planem, po kilku dniach wszystko wróci do normy.
Cheat meal – co musisz wiedzieć
Cheat meal w teorii brzmi fantastycznie. Przez niektóre osoby z branży dietetycznej jest jednak uważany za bardzo kontrowersyjny pomysł. Dlaczego? Z jednego głównego powodu – potrzeba osoby o naprawdę silnej woli, by jeden oszukańczy posiłek nie przerodził się w kilka kolejnych, a potem w całkowitą rezygnację z diety. Takim ryzykiem w szczególności obarczone są osoby, dla których dieta jest sposobem na redukcję wagi, a nie elementemzdrowego trybu życia. Przed wprowadzeniem cheat meal warto się więc zastanowić czy będziemy na tyle silni i zmotywowani, aby ten posiłek wpływał pozytywnie na naszą dietę, a nie ją zakończył.