Okazuje się, że znane nam buraki coraz bardziej zyskują na popularności. Przeprowadzone badania pokazały, że buraki oraz sok z nich poprawiają wyniki sportowe, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają jej przepływ. Zawierają pełno witamin i składników mineralnych oraz mnóstwo przeciwutleniaczy.
Skąd wzięły się buraki?
W Europie wieki temu buraki były uprawiane głównie przez Rzymian. Współczesna odmiana buraków pochodzi od buraka dzikiego, który do dnia dzisiejszego uprawiany jest w Indiach oraz na Bliskim Wschodzie. Już 2 000 lat temu wspominano o jego cudownych właściwościach w książce pt. „O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć” (łac. De re coquinaria libri decem). Najprawdopodobniej autorem pierwszej znanej rzymskiej książki kucharskiej był słynny kucharz – Apicius. W 10 księgach zebrał prawie 500 przepisów, w tym również kilka dotyczyło właśnie potraw z wykorzystaniem buraka. W księdze przepisów odnajdziemy m.in. buraczki marynowane w occie. Istnieją również wzmianki, że starożytni Grecy podawali buraczki na srebrnej tacy bogowi piękna – Apollowi, natomiast Afrodyta zawdzięczała urodę właśnie dzięki buraczkom. W Polsce buraczki gościły na królewskim stole, podawano je królowi Władysławowi Jagielle.
W XIX wieku odkryto, że mogą one zostać zamienione na cukier. W chwili obecnej czołowymi producentami tego warzywa jest m.in. Polska, Niemcy, Francja, Rosja oraz USA. W Europie Środkowej oraz Wschodniej najpopularniejszą potrawą z ich wykorzystaniem jest czerwony barszcz.
Odmiany buraka
W Polsce spotykamy się z kilkoma odmianami buraka: liściową oraz korzenną. Z botwinki (odmiana liściowa) gotujemy wspaniałe zupy. Natomiast odmiana korzenna dzieli się na buraka cukrowego, pastewnego oraz ćwikłowego. Z buraka pastewnego powstaje pasza niezbędna w żywieniu zwierząt wszystkich gatunków. Do spożycia przez człowieka idealnie nadaje się burak ćwikłowy. Na całym świecie uprawianych jest ponad 50 odmian tego warzywa, jednakże to właśnie ćwikłowy jest najpopularniejszy w naszym kraju.
Właściwości zdrowotne buraka
Buraczki uwielbiane są przez osoby odchudzające się, ponieważ są nisko kaloryczne oraz posiadają wysoką zawartość witamin. Mało tego. Regulują metabolizm oraz pomagają przy zaparciach. Mają silne działanie odkwaszające, zawierają witaminę C oraz szereg witamin z grupy A, B, PP, karoten, żelazo, magnez, wapń. Buraki są także doskonałym źródłem kwasu foliowego i bardzo dobrym źródłem błonnika, manganu i potasu.
100g surowych buraków zapewnia:
43 kalorie
2 g białka
0 g tłuszczu
10 g węglowodanów
3 g błonnika
Udowodnione jest, że jeśli człowiek spożywa owoce oraz warzywa, zmniejsza w ten sposób ryzyko wystąpienia wielu schorzeń zdrowotnych. Od wielu lat prowadzone są badania pokazujące, że spożywanie roślin zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób jak: cukrzycy, otyłości, chorób związanych z układem krwionośnym oraz funkcjonowaniem serca. Okazuje się także, że owoce i warzywa poprawiają cerę, wpływają na wzrost włosów, dodają energii oraz pozwalają utrzymać stałą wagę bądź nawet odchudzają.
Buraki mają wpływ na funkcjonowanie wątroby
Odkąd pamiętamy, buraki odpowiadały za usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu, a także za poprawę ogólnego stanu zdrowia osób. Buraki zawierają betainę, która stymuluje funkcjonowanie komórek wątroby. Betaina zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych i mózgowych. Należy pamiętać o tym, że to właśnie buraki w naturalny sposób oczyszczają krew, poprawiają funkcjonowanie wątroby i produkcję składników odżywczych w organizmie. Buraczki pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, które są często przechowywane w naszej wątrobie.
Buraki mają wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi
Przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że u osób, które regularnie spożywały sok z buraków ( 500 ml) ciśnienie krwi było znacznie niższe. Buraki posiadają wysoki poziom azotanów. Naukowcy twierdzą, że warzywa bogate w azotan, mogą okazać się tanim i skutecznym sposobem leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także ciśnienia krwi.
Buraki zapobiegają demencji – otępieniu starczemu
Na starość człowiek może borykać się z otępieniem (demencją starczą). Jest to poniekąd uszkodzenie mózgu, które obniża sprawność umysłową. Przed demencją można się chronić. Objawem demencji starczej może być silne osłabienie organizmu, niechęć do wykonywania jakichkolwiek prac, apatia, brak zapału do pracy. Bardzo często tym wszystkim dolegliwościom towarzyszy również złe samopoczucie. Naukowcy z Wake Forest University odkryli, że picie soku z buraków może poprawić dotlenienie mózgu. Twierdzą także, że sok z buraków spowalnia postęp demencji u osób starszych. Jeśli regularnie będziemy spożywać sok z buraków, który jest bogaty w azotany, pamiętajmy, że może to poprawić przepływ krwi do mózgu oraz dotlenić niektóre obszary naszego ciała.
Buraki zawierają bardzo dużą ilość kwasu foliowego
Należy pamiętać, że to właśnie kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój płodu i że to właśnie on jest niezbędny do prawidłowego wzrostu tkanek. Kwas foliowy odgrywa znaczącą rolę w rozwoju rdzenia kręgowego dziecka.
Jak przechowywać buraki?
Dobrej jakości buraki powinny być nienaruszone, bez żadnych oznak przetarć. Buraczki muszą być mocne, gładkie, czerwono-purpurowe, twarde, nie mogą mieć również matowych zabarwień. Świeże buraki z zieloną botwinką możesz przechowywać od 3 do 4 dni w lodówce, natomiast buraki bez zielonych liści można śmiało przechowywać w lodówce od 2 do 4 tygodni. Surowych buraków nie należy zamrażać, ponieważ po odmrożeniu stają się one miękkie. Za to możemy zamrozić ugotowane buraki. Wówczas zachowają one swój smak oraz konsystencję.