Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Związki czynne występujące w Yerba Mate

Związki czynne występujące w Yerba Mate

Związki czynne występujące w Yerba Mate

Yerba Mate – energia, zdrowie i relaks w jednym!

Zaczniemy od najbardziej znanych alkaloidów, wszak to od odkrycia alkaloidu morfiny w maku, zaczęto w ogóle badać związki czynne! W ostrokrzewie paragwajskim występują aż trzy alkaloidy (purynowe): kofeina (od 0,226 do 1,377%), teofilina (śladowe ilości) i i teobromina (od 0,176 do 0,831%). Występują w różnym natężeniu w kawie, guaranie, herbacie, kakao i właśnie w Yerba Mate. Najwięcej w yerbie mamy kofeiny, zwanej „mateiną”, a to dlatego, że wraz z wieloma innymi związkami czynnymi, kofeina w yerbie „zachowuje się” trochę inaczej – nie odczuwamy silnego skoku, jej działanie utrzymuje się do 8 godzin i nie wypłukuje z organizmu witamin i minerałów. Teobromina, której najwięcej jest w kakao, to z kolei alkaloid poprawiający nastrój, rozszerzający naczynia krwionośne. Wszystkie wymienione alkaloidy są moczopędne, polepszają procesy kojarzeniowe, zmniejszają zmęczenie i zwiększają wydzielanie soku żołądkowego.

 

Następnymi bardzo ważnymi związkami w Yerba Mate są flawonoidy, które powszechnie występują w wielu roślinach i odpowiadają za ich lecznicze właściwości. Są bowiem antyoksydantami – zwalczają wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia się komórek, zwana wręcz „eliksirami młodości”. Hamują także infekcje, zwalczają drobnoustroje, uszczelniają naczynia krwionośne i ściany naczyń krwionośnych. Działają rozkurczowo na przewód pokarmowy, drogi moczowe, usuwają metale ciężkie. W yerbie znaleziono flawonoidy w (0,064%) – rutynę, kwercetynę i kemferol. Kemferol odpowiada za rozkurczowe działanie Yerba Mate, wpływając na rozluźnienie mięśni gładkich jelit. Sprzyja to prawidłowemu metabolizmowi, oczyszczaniu organizmu, a nawet może być świetnym wstępem do detoksu organizmu.

Liście ostrokrzewu paragwajskiego, który można nabyć w sklepie zawierają ponadto 10% polifenoli, czyli związków antynowotworowych i przeciwdziałających przewlekłym chorobom układu krążenia. Są to kwasy: chinowy, chlorogenowy, feruloilochinowy, kawoiloszikimowy i kawowy. Ich najważniejszą funkcją jest działanie antyoksydacyjne, zmniejszają też ryzyko wystąpienia cukrzycy.

 

Yerba Mate: oczyszczenie i odtrucie

Jak widać Yerba Mate powoduje nie tylko pobudzenie i rozluźnienie. Wielość związków czynnych w niej, wpływa też na utrzymanie zdrowego ciała, prawidłowego metabolizmu, młodego i rześkiego wyglądu. Do tego dodajmy jeszcze antrazwiązki, które mają działanie przeczyszczające oraz garbniki. Garbniki są pomocne przy stanach zapalnych błon śluzowych, tworząc na nich ochronną warstwę, działają przeciwbakteryjnie. Pomagają przy zatruciach metalami ciężkimi oraz… alkaloidami, czyli wraz z innymi substancjami biologicznymi w yerbie, hamują szkodliwe działanie kofeiny na organizm.

Właściwości wykrztuśne, oczyszczające krew i odtruwające mają także saponiny, których w yerbie jest 1,2%. To one odpowiadają za gorzki smak mate oraz piękną piankę, która się na niej tworzy przy zalewaniu ciepłą bądź zimną wodą. Saponiny są związkami glikozydowymi, pobudzają wydzielanie żółci i soków trawiennych, przyspieszają trawienie i zwiększają działanie niektórych substancji czynnych, zatem to dzięki nim yerba jest katalizatorem dla innych ziół.

Tak wielokierunkowemu wpływowi na zdrowie człowieka może poszczycić się ostrokrzew paragwajski. Warto pić Yerba Mate – dać sobie codzienną dawkę witamin, minerałów i wzmocnienia organizmu w tym aspekcie, którego on aktualnie potrzebuje!

Dowiedz się wszystkiego o Yerba Mate https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-yerba-mate

Exit mobile version