Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Terapia na miarę potrzeb

Terapia na miarę potrzeb

Terapia na miarę potrzeb

O uzależnieniach mówi się bardzo dużo. Nie dotyczą one tylko alkoholu czy narkotyków i nie kojarzą się wyłącznie z osobami z „marginesu”. Tempo życia, stres, nieumiejętność poradzenia sobie z problemami, płytkie relacje i wiele innych aspektów sprawiają, że sporo osób wpada w różnego rodzaju pułapki, z których ciężko jest samodzielnie wyjść. Być uzależnionym to nie wstyd, a szereg różnych możliwość to okazja do tego, by wyjść na prostą, o ile się oczywiście chce. Co istotne, warto o siebie zawalczyć, ponieważ nałóg potrafi zniszczyć rodzinę, pozbawić pracy, skomplikować relacje społeczne, a także zmniejszyć poczucie własnej wartości.

Jak działa terapia uzależnień?

Już sama decyzja o tym, że chcemy rozpocząć terapię jest bardzo trudna i bardzo ważna. Wynika ona bowiem z przeświadczenia, że zmiana jest potrzebna, choć przecież nie będzie prosta. I to właśnie często sprawia, że wiele osób się boi i musi mieć bardzo silną motywację, by skorzystać z pomocy specjalistów. W pewien sposób wpuszcza się bowiem innych do swojego życia, a także decyduje się o tym, że przewartościowuje się system, w którym przecież od dłuższego czasu się żyło. Terapia uzależnień w https://medjol.pl/terapia to oferta skrojona na miarę potrzeb i oczekiwań konkretnej osoby, ponieważ w tym aspekcie nie ma ani gotowych rozwiązań, ani jednego scenariusza działania.

Pokonać słabość

Terapia pozwala uporać się z lękami, tramami ograniczeniami, które bardzo często leżą u podstaw uzależnienia. W dużej mierze to także ona pozwala zbudować nowy system, w którym będzie się funkcjonować po zakończonym leczeniu, kiedy celem nie będzie sięgnięcie na przykład po kieliszek, ale coś zupełnie innego. Terapia zmierza właśnie do poznania samego siebie i akceptacji, co daje siłę do tego, by walczyć ze słabościami. Wszak istotne jest przecież, jak będzie się funkcjonować po zakończonym leczeniu, choć mówi się o tym, że z uzależnienia wychodzi się całe życie.

Zadbać o siebie

Sama terapia jest procesem długofalowym i wymaga oczywiście pracy nie tylko prowadzącego. Trzeba przecież zmienić nawyki i przyzwyczajenia i na trwałe wprowadzić je do swojego codziennego repertuaru. To sprawia, że wyjście z nałogu bywa trudne, ale efekty i to, co się zyskuje, warte są wysiłku. Trzeba pamiętać o tym, że terapia uzależnienie od narkotyków, alkoholu czy hazardu może dać  szybki efekt na początku, ale wymaga zaangażowania i zmian we wszystkich sferach życia w kolejnych etapach leczenia. A do tego potrzebne jest wsparcie i dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne.

Exit mobile version