Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Kiedy udać się do okulisty?

Badanie wzroku

Badanie wzroku


Oczy to jeden z tych zmysłów, który jest nam niesamowicie potrzebny, ale z drugiej strony zaniedbywany. Wiele osób bagatelizując podstawowe objawy doprowadza do trwałych uszkodzeń wzorku, co w konsekwencji prowadzi do długotrwałego leczenia. Niestety zwłoka w leczeniu nierzadko prowadzi do trwałych zmian, które bez okularów lub innych środków może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu. Zazwyczaj przypominamy sobie o oczach wówczas, gdy pojawia się dyskomfort i dawniej nieskazitelny wzrok zaczyna zawodzić w codziennych sytuacjach.

Jakie objawy wskazują na problemy ze wzrokiem?

Wiele osób zapomina, że dyskomfort związany z okiem niekoniecznie musi ograniczać się do gałki ocznej i jej zachować. Przykładem może być chociażby często powracający ból głowy, który szczególnie nasila się w wyniku długotrwałego siedzenia przed komputerem lub w czasie czytania. Osłabiony wzrok musi wówczas podejmować cięższą pracę, a w konsekwencji zaczyna nawarstwiać się ból głowy.

Do często pojawiających się problemów można zaliczyć również:

Wskazane objawy są najczęściej zgłaszanymi problemami w gabinecie okulistycznym i niestety najczęściej towarzyszą przewlekle przez kilka miesięcy, a nawet lat, co skutecznie osłabia wzrok. W związku z tym warto udać się do specjalisty już przy pierwszych objawach, by skorygować problem i pozbawić się nieprzyjemnego dyskomfortu. Zazwyczaj pogarszający wzrok nie działa z dnia na dzień i stopniowo tracimy ostrość widzenia, a różnice dostrzegamy dopiero w chwili dobru okularów korekcyjnych.

Kiedy i co ile wykonywać badania okresowe u okulisty?

O profilaktycznym leczeniu zapominamy. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO nawet 80% przypadków związanych z wadami wzroku można uniknąć lub skorygować do niewielkiej wady, która nie prowadzi do dyskomfortu. Obserwacja oczu nie wystarczy, a pomoc specjalisty jest niezbędna w weryfikacji ewentualnych nieprawidłowości.  

Wskazane wcześnie problemy, które mogą sygnalizować pogorszenie wzroku to obszary, które natychmiast powinny zaniepokoić i doprowadzić do gabinetu okulisty. W pozostałych przypadkach warto stosować się do odgórnych zaleceń i pamiętać o okresowym badaniu.

Badanie okulistyczne u dzieci i dorosłych

Według zaleceń w przypadku dorosłych badania wystarczy powtarzać, co 3 lata, natomiast dzieci w związku z rozwojem i dojrzewaniem powinny być poddawane badaniom profilaktycznym co rok. W przypadku stwierdzonych wad częstotliwość badań jest ustalana indywidualnie i zależy od konkretnych sytuacji.

Elementy oka badane przez okulistę

Jak leczyć wadę wzroku?

Leczenie jest uzależnione od wielu czynników. Głównym wskaźnikiem jest schorzenie, wiek oraz stopień wskazujący na pogorszenie widzenia lub dyskomfort. Infekcje z reguły wymagają doboru odpowiednich kropli, natomiast w przypadku konkretnych wad możliwa jest korekcja przy pomocy:

Artykuł powstał przy współpracy z firmą OPTYK KRAWCZYK, która specjalizuje się w optyce okularowej i optometrii.

 

 

Exit mobile version