Dieta i ruch mają decydujący wpływ na zdrowie człowieka. Zmiana diety, spacery lub delikatna aktywność sportowa są zalecane jako pierwszy krok w terapii wielu schorzeń. Właściwe odżywianie się sprawia, że czujemy się lekko, mamy lepszy nastrój, więcej energii do pracy i codziennego funkcjonowania. Właściwa dieta pomaga zredukować poziom cholesterolu, którego nadmiar może poważnie zagrozić zdrowiu. Zbyt duży poziom cholesterolu powoduje zaburzenia pracy układu krążenia.
Zapobieganie wysokim poziomom cholesterolu
Przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest w tym zdaniu dużo racji. Zapobieganie chorobom pomaga utrzymać dobre zdrowie. W przypadku układu krążenia kluczem do zdrowia jest utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu. Prawidłowa dieta, ruch, rezygnacja z używek typu: papierosy i alkohol pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.
Problemy zdrotwone jakie może wywołać za duży poziom cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu jest problemem społecznym spotykanym w każdej grupie wiekowej. Wynika przede wszystkim z błędów żywieniowych i złych nawyków w tym zakresie, do których rodzice przyzwyczajają dzieci od pierwszych miesięcy życia. Zbyt wysoki poziom może prowadzić do zawału, miażdżycy, udaru, choroby wieńcowej.
Kilka produktów, które warto spożywać, aby obniżyć poziom cholesterolu
Dieta ma kluczowe znaczenie dla walki z cholesterolem. Z diety należy wyeliminować wszystkie tłuszcze trans i zastąpić je olejem rzepakowym lub oliwą z oliwek. W obniżeniu poziomu złego cholesterolu pomagają sałatki z odrobiną oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem, który musi znaleźć się w jadłospisie są ryby morskie bogate w tłuszcze OMEGA 3, takie jak: śledź, łosoś, sardynki i makrelę. Ryba rybie nie jest równą pod względem zawartości kwasów OMAGA 3. Makrela to najlepsze źródło tego kwasu i nie można jej zastąpić karpiem, czy flądrą. Badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ błonnika na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Polecane są płatki owsiane, suszone śliwki, jabłka (zwłaszcza skórka), gruszki także ze skórką, marchew, chociaż 2 sztuki w ciągu miesiąca, fasola i bakłażan. Nie powinno zabraknąć brązowego ryżu, kasz, chleba wieloziarnistego i makaronu razowego. Pomocne w obniżeniu poziomu złego cholesterolu jest także awokado. Duże znaczenie dla obniżenia poziomu cholesterolu mają migdały i orzechy. Warto wprowadzić do swojej diety następujące rodzaje orzechów: włoskie, ziemne, brazylijskie i laskowe. Nie wolno jeść orzechów solonych. Migdały najlepiej zjadać ze skórką, która zawiera cenne kwasy tłuszczowe.
Więcej porad znajdziesz także na charyzmatycy.
Z dużym poziomem cholesterolu można sobie poradzić bez leków, o ile zadba się o właściwą dietę, która jak widać, nie odbiega od zwyczajnego sposobu zdrowego odżywiania się. Lekarze od dawna mówią o dużym znaczeniu ryb i kasz w zdrowej diecie. Od wielu lat za szkodliwe uznawane jest jedzenie żywności przetworzonej i wszelkiego rodzaju zup w proszku oraz chipsów. Tylko dieta połączona z nawet niewielkim, ale regularnym ruchem pomaga obniżyć poziom cholesterolu.