Wiele potraw serwowanych na śniadanie w restauracji, barze, hotelu czy w kawiarni, powstaje na bazie jajek. Omlet, jajecznica, sadzone, naleśniki, a także jajka na miękko lub twardo to tylko kilka przykładów. Jak ich prawidłowo używać, dbając o bezpieczeństwo gości? Poniżej kilka wskazówek i przydatnych informacji.
W restauracjach, kawiarniach czy na stołówkach często używane i przechowywane są duże ilości jaj. Mimo że jest to produkt bardzo popularny, to również podatny na działanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Przed użyciem jaj, trzeba zadbać o ich skuteczną dezynfekcję – naświetlacz do jaj pozwala on zabicie bakterii i staranne odkażenie powierzchni jajek.
Czym jest salmonella?
Jaja w gastronomii są często wykorzystywane w restauracjach, barach, kawiarniach czy w cateringu. Wymagają jednak uwagi – ich obróbka jest niezwykle ważna, aby były zdatne do spożycia. Dlaczego? Otóż mogą być nosicielami pałeczek Salmonelli, a tym samym stanowić zagrożenie dla zdrowia gości. Objawami salmonellowego zatrucia pokarmowego są ostre bóle brzucha, biegunka, wymioty, mdłości i ogólne osłabienie, a także wydzielina ze śluzem w kale.
Bakterie z grupy Salmonella często stają się przyczyną wielu zatruć pokarmowych. Źródłem zakażenia często są produkty właśnie białkowe. Odpowiednie postępowanie z jajami może zmniejszyć ryzyko zatrucia Salmonellą. Do zakażenia może dojść w wyniku niewłaściwego przechowywania żywności lub braku higieny. Niezbędne są naświetlacze do jaj, które usuną bakterie.
Naświetlacz do jaj – skuteczna dezynfekcja
Jaja trzeba zawsze sparzyć, czyli poddać dezynfekcji termicznej, albo wyparzyć poprzez naświetlanie. Powszechnie używane wyparzarki, określane też jako sterylizatory, to tzw. naświetlarki do jaj. To prosty i szybki sposób, aby zniszczyć bakterię Salmonelli zarówno wewnątrz jaja, jak i na skorupce. Jest to szczególnie polecana metoda, bo sparzenie zabija bakterię jedynie na skorupce. Poza tym jajka zawsze trzeba umyć przed ich użyciem.
Odpowiednie przechowywanie jaj
Jaja należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze, a zatem właściwym miejscem dla nich jest chłodziarka lub lodówka. Warto przeznaczyć w niej specjalną przestrzeń na jaja, aby nie leżały obok już ugotowanych potraw czy mięsa. Optymalna temperatura to od 2 do 5 stopni C. Zwróć też uwagę na pochodzenie jaj – najlepiej zamawiaj je od sprawdzonych dostawców.