Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?

Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?

Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?


Choroba hemoroidalna może pojawić się praktycznie w każdym wieku, dlatego mylne jest założenie, że jest to przypadłość wyłącznie osób starszych. Dolegliwość ta, chociaż występuje powszechnie, uznawana jest wciąż za wstydliwą i pacjenci niechętnie zgłaszają się do lekarza po pomoc. Tymczasem początkowe objawy choroby można bezinwazyjnie wyleczyć w zaciszu własnego domu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, uszczelniają kanał odbytu i są odpowiedzialne za kontrolowanie wydalania. Są to więc struktury, które każdy ma – jednak dopiero nieprawidłowo działające, mogą stanowić przyczynę dużego dyskomfortu i bólu. Stan chorobowy zaczyna się, gdy guzki nadmiernie się rozciągają i napełniają krwią, której nie mogą całkiem opróżnić. Efektem jest ból w czasie wypróżnień i pojawiająca się krew na papierze toaletowym. Wyróżniamy:

l hemoroidy zewnętrzne – są wyczuwalne i wywołują świąd, pieczenie i krwawienie,

l hemoroidy wewnętrzne – usytuowane są wewnątrz światła odbytu i oprócz powyższych objawów może także pojawić się potrzeba silnego parcia i poczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyny hemoroidów

Za hemoroidy odpowiada w dużej mierze siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta. Zbyt mała ilość płynów i błonnika w diecie prowadzą do zaparć. Do innych częstych przyczyn hemoroidów należą:

Problemy z hemoroidami mogą być także wynikiem powikłaniem po stanach zapalnych kanału odbytu. W grupie ryzyka są także osoby z zaburzeniami krążenia i nadciśnieniem tętniczym.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy mogą wystąpić u kobiet spodziewających się dziecka, co jest związane z zachodzącymi wówczas w organizmie zmianami hormonalnymi. Dzieje się też dlatego, że płód może uciskać na układ żylny kobiety, a tym samym prowadzić do zaburzeń w czynności jelit. Guzki mogą się powiększyć w czasie porodu w wyniku silnego parcia. Hemoroidy po porodzie mogą same się zmniejszyć i nie wymagać interwencji lekarskiej.

 

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów trzeba zacząć od zmiany diety – z jadłospisu należy wyeliminować kawę, herbatę, wysokoprocentowy alkohol, ostre przyprawy i produkty powodujące wzdęcia. Bez względu na postać i stadium choroby, lekarz może przepisać leki na hemoroidy – do wyboru są tabletki, maści, żele, które zmniejszają świąd i łagodzą rozwój guzków. Ulgę mogą przynieść także nasiadówki, na przykład ciepłe kąpiele z rumiankiem. W przypadku braku skuteczności powyższych metod, lekarz może zadecydować o zabiegu. W zależności od konkretnego przypadku, może to być m.in. laseroterapia, metoda Longo lub zastrzyk w guzek.

Exit mobile version