Suchy kaszel zwykle pojawia się na początku choroby, jest strasznie męczący i uciążliwy. Kaszel utrudnia oddychanie. Zazwyczaj przez kaszel nie możemy spokojnie spać w nocy. Często jest objawem alergii lub infekcji. W artykule są zawarte odpowiedzi na pytania: Jakie są przyczyny suchego kaszlu? Jak rozpoznać mokry i suchy kaszel? Jakie są sposoby na suchy kaszel? Jak zrobić domowe syropy na kaszel?
Suchy kaszel – przyczyny.
Kaszel to jedna z najczęstszych przyczyn górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel może być objawem alergii lub reakcją obronną dróg oddechowych. Towarzyszy przy infekcji bakteryjnej i wirusowej. Także przyczyną suchego kaszlu może być niewydolność serca.
Jak rozpoznać mokry i suchy kaszel?
Mokry kaszel najczęściej towarzyszy infekcji bakteryjnej. Charakteryzuje się obecnością wydzieliny w drogach oddechowych, którą odkrztuszamy, kaszląc. Wydzielina ma barwę białą lub żółtą, jest gęsta i lepka.
Kaszel suchy zaś charakteryzuje się brakiem wydzieliny, podczas kasłania powstaje uczucie drażnienia w tchawicy, tak jakby wewnątrz gardła łaskotało nas piórko. Suchy kaszel jest bardzo męczący. Kaszląc nie odkrztuszamy wydzieliny, jest charakterystyczny dla początku przeziębienia, a także alergii lub innych infekcji.
Domowe sposoby na suchy kaszel.
- Podbiał – Pomaga w załagodzeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, ponadto działa przeciwskurczowo i łagodzi wykrztuszanie.
- Siemię lniane – Napar z siemienia lnianego i miodu łagodzi suchy kaszel.
- Prawoślaz – Pomaga w wykrztuszaniu.
- Inhalacje – Wdychanie pary wodnej wzbogaconej w krople przeciwwirusowe i antybakteryjne, pomaga w nawilżaniu błony śluzowej gardła oraz krtani.
- Tymianek – Przyspiesza naturalne wydzielanie śluzu, który rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie.
- Miód – Ma działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, nawilża błony śluzowe krtani i gardła, ułatwiając odkrztuszanie.
Domowe syropy na kaszel:
- Syrop z buraka – Dużego buraka trzeba obrać ze skóry, a następnie pokroić i zasypać 4-5 łyżkami cukru. Po 24 godzinach syrop jest gotowy do spożycia. Należy zażywać dwie łyżeczki syropu dziennie.
- Syrop z cebuli – Do przyrządzenia syropu będą potrzebne nam 2 cebule. Należy je pokroić i zasypać 5 łyżkami cukru. Kolejnym krokiem jest odstawienie syropu w ciemne, zacienione miejsce. Należy pić trzy łyżeczki syropu dziennie.
- Syrop z pędów sosny – Do przygotowania będzie potrzebne 1 kg cukru, 1 kg pędów sosny oraz słoik. Pędy z sosny układaj warstwami to znaczy jedną warstwę pędów przysyp cukrem, następnie ułóż kolejną warstwę pędów, ponownie zasyp cukrem i tak dalej… Kolejno zalej wszystko wodą z cukrem i wymieszaj. Słoik z wywarem zakryj gazą aby miał dostęp do tlenu i odstaw na 5-6 tygodni. Po wyznaczonym czasie przecedź miksturę i przelej do buteleczek. Aby cudowne właściwości syropu z pędów sosny zadziałały, musisz pić dwie łyżeczki po dwa razy dziennie. Eliksir ułatwi oddychanie i rozgrzeje Twoje ciało.