Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Dodatki, które nadadzą smaku każdej potrawie

Dodatki, które nadadzą smaku każdej potrawie

Dodatki, które nadadzą smaku każdej potrawie

Nawet najbardziej efektowne przyprawy nie są czasem w stanie dostatecznie wzbogacić smaku potrawy. W takim przypadku warto zdecydować się na oryginalne, a przy tym uniwersalne dodatki. Najczęściej mają one postać sosów oraz dipów. Które z nich najlepiej komponują się z różnymi potrawami i nadają im zupełnie nowego charakteru?

Sos miodowo musztardowy

Świetnym dodatkiem do mięs i sałatek jest sos miodowo musztardowy. To niestandardowe połączenie słodkiego i ostrogo smaku idealnie współgra z daniami o mniej wyraźnym smaku, opartych np. na delikatnych kaszach i chudym mięsie drobiowym. Do przygotowania sosu wykorzystać można musztardę Dijon, jednak równie dobrze sprawdzi się sarepska lub delikatesowa. Sos miodowo musztardowy jest w stania nadać charakteru i wyrazu nawet najbardziej jałowym daniom. Stanowi to niemałą zaletę i może być zachętą dla osób nieprzepadających np. za gotowanymi warzywami.

Sos czosnkowy

Jako wzbogacenie smaku potraw sprawdzi się także sos czosnkowy. Należy on do wyjątkowo lubianych dodatków, a przy tym pozostaje bardzo uniwersalny. Sprawdzi się w zarówno w postaci dresingu do sałatek, jak i dipu do dań mięsnych. Używa się go w formie dodatku do imprezowych przekąsek oraz pizzy. Może posłużyć także jako dobry zamiennik dla ketchupu. Szczególnie polecana jest wersja sosu czosnkowego na bazie majonezu i jogurtu, uzupełnionych specjalnie dobranymi ziołami. Specjał ten da się przygotować również w postaci nieco lżejszej. Wystarczy zrezygnować z majonezu lub zwykły jogurt zamienić na jogurt naturalny. Dla przełamania smaku dodać można również sok z cytryny, chociaż nie jest to niezbędne.

Sos tysiąca wysp

Jednym z najbardziej efektownych dodatków jest sos tysiąca wysp. Używa się go przede wszystkim do kanapek i sałatek, ale idealnie pasuje również do burgerów, chipsów, frytek czy grillowanego mięsa. Sos tysiąca wysp zawdzięcza swoje walory smakowe unikalnemu połączeniu majonezu z ketchupem. Przepis na ten specjał występuje w bardzo wielu wersjach. W zależności od smakowych upodobań czy regionów, może być wzbogacany o najróżniejsze składniki. Najczęściej można się spotkać z dodatkami w postaci oliwek, natki pietruszki, cebulki, słodkich pikli czy świeżej papryki. Nazwa sosu nawiązuje do regionu położonego na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych, zwanego właśnie Tysiącem Wysp. Zamieszkiwała tam autorka oryginalnej receptury, niejaka Sophia LaLonde. Zgodnie z tym przepisem do dziś produkowana jest przemysłowa wersja sosu.

Sos z kurek

Kurki trafiają na polskie stoły przede wszystkim w lecie i wczesną jesienią. Warto wykorzystać je do przygotowania doskonałego sosu śmietanowego, który nadaje daniom charakterystyczny posmak grzybów podsmażanych na masełku. Sos z kurek można na różne sposoby doprawić. Szczególnie dobrze komponuje się z zielem angielskim i liściem laurowym, które dodatkowo wzbogacają aromat. Specjał ten podawać można zarówno z makaronami, chlebem czy kaszami, jak i grillowanym mięsem czy rybą ugotowaną na parze. Uniwersalny sos z kurek przygotowuje się z grzybów zachowanych w całości – przekrojenia wymagają jedynie te największe.

Sos tzatziki

Prostym, a zarazem wyjątkowo efektywnym dodatkiem jest sos tzatziki. Ten wywodzący się z Grecji specjał opiera się na zaledwie trzech składnikach – jogurcie greckim, czosnku i ogórku. Taka wersja pozbawiona będzie majonezu, co nada jej lekkości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnić sos także sokiem z cytryny oraz oliwą. Jako przyprawy najlepiej zastosować miętę i koperek. Warto pamiętać, że idealny sos tzatziki jest dość tłusty. Wszystko za sprawą jogurtu typu greckiego, który nadaje mu odpowiednią konsystencję i w dużym stopniu decyduje o walorach smakowych. Nie warto więc na siłę odchudzać doskonale pomyślanego dodatku. Interesujący przepis na ten specjał znaleźć można na blogu: https://kulinarneprzeboje.pl/sos-tzatziki-przepis/. Przystawka ts pasuje do dań pieczonych, smażonych czy grillowanych. Sprawdzi się również jako osobny dip, w którym zamaczać można pieczywo.

Exit mobile version