Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Dieta na obniżenie cholesterolu – co należy jeść?

Starsza para przygotowująca sałatkę na obniżenie cholesterolu

Dieta na obniżenie cholesterolu – co należy jeść?

Podwyższony poziom cholesterolu to najważniejszy czynnik rozwoju miażdżycy, czyli choroby, która znacznie zwiększa ryzyko występowania zawałów serca i udarów mózgu. Jednym ze sposobów na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi jest prawidłowa dieta, bogata m.in. w ryby, warzywa i owoce.

Z tekstu dowiesz się:

Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on składnikiem budulcowym błon lipidowych, wspomaga właściwą pracę mózgu oraz komórek mózgowych, a także bierze udział w syntezie witaminy D oraz niektórych hormonów (testosteronu, progesteronu, estrogenu). Pomaga również w trawieniu tłuszczu.

Wyróżnia się dwie frakcje cholesterolu:

Cholesterol dzieli się również na endogenny i egzogenny. Cholesterol endogenny jest syntezowany w organizmie człowieka głównie w wątrobie, jelitach i skórze, z kolei cholesterol egzogenny jest dostarczany wraz z pożywieniem.

Dieta na cholesterol – co jeść, a czego unikać?

Źródłem cholesterolu frakcji LDL, zwiększającego ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach, są przede wszystkim tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego: wędliny, podroby, boczek, słonina, smalec, pasztety, tłuste przetwory mleczne (sery topione i podpuszczkowe, śmietana), produkty zawierające olej palmowy oraz słodkie, wysoko przetworzone przekąski.

Z kolei do produktów, które zwiększają stężenie dobrego cholesterolu HDL we krwi, zalicza się m.in. ryby, orzechy, pestki dyni i siemię lniane, migdały, oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy, z wiesiołka, winogronowy), oliwę z oliwek oraz awokado. Dieta na obniżenie cholesterolu powinna więc je uwzględniać w jak największych ilościach!

Jak obniżyć cholesterol? Praktyczne wskazówki

Osoby starsze miewają różne zalecenia dietetyczne. Dieta dla cukrzyków powinna uwzględniać m.in. duże ilości produktów bogatych w węglowodany złożone. Seniorom z problemami pokarmowymi zalecana bywa dieta lekkostrawna. Nawyki żywieniowe osób starszych powinny również uwzględniać poniższe wskazówki:

Oczywiście w walce ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu nie można zapominać o aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz unikaniu stresu. W połączeniu z dietą bardzo zwiększa to szansę na sukces!

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol

https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/miazdzyca—cz–2–cholesterol–glowny-winowajca

http://www.wiml.waw.pl/obrazy/doc/2017/npz-cholesterol.pdf

Exit mobile version