Wiele osób marzących o smukłej sylwetce i chcących pozbyć się zbędnych kilogramów sięga po suplementy wspomagające odchudzanie. Czy jednak tego typu preparaty są rzeczywiście skuteczne? Jakie substancje znajdują się w składach suplementów na odchudzanie? Czy warto stosować środki wspierające redukcję masy ciała?
Co zawierają w sobie środki wspierające odchudzanie?
Preparaty mające wspomagać utratę nadmiarowych kilogramów mogą mieć postać tabletek, kapsułek, herbatek funkcjonalnych, koncentratów, proszków do sporządzania roztworów czy shotów. Jakie składniki zawierają środki wspomagające odchudzanie? Zwykle w składach preparatów obecne są dodatki wspierające termogenezę, a co za tym idzie zwiększenie dziennego wydatku energetycznego. Właściwości wspomnianych substancji mają przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.
Środki wspomagające odchudzanie mogą zawierać zatem m.in. kofeinę, kapsaicynę, ekstrakt z zielonej herbaty, L-karnitynę, piperynę czy imbir. Innymi składnikami o właściwościach pożądanych w kontekście chęci zredukowania zbędnych kilogramów są błonnik, spirulina, ocet jabłkowy, chrom czy aloes. Wszystkie z wymienionych substancji uważa się za bezpieczne, jeśli stosuje się je w umiarkowanych ilościach. Nadmierne spożycie tego typu składników, podobnie jak w przypadku większości związków, może mieć jednak negatywne skutki dla zdrowia.
Czy środki wspomagające odchudzanie rzeczywiście działają?
Nie wszystkie preparaty wspierające odchudzanie mają jednakową skuteczność. Niektóre z nich powodują jedynie utratę wody z organizmu, co daje pozorny efekt odchudzający. Rezultat ich działania utrzymuje się przez krótki czas. Ciało dąży do jak najszybszego uzupełnienia niedoborów. W kontekście odchudzania ważniejsza niż utrata wody jest redukcja tkanki tłuszczowej.
Niektóre z preparatów (np. te z termogenikami) mogą w istocie wspierać spalanie tłuszczu. Trzeba mieć jednak świadomość, że ich stosowanie nie zastępuje regularnych ćwiczeń i zdrowego odżywiania. Już sam wysiłek fizyczny i dieta są zwykle wystarczające do pozbycia się nadmiarowych kilogramów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w czasie odchudzania dodatkowo wspomagać się środkami wspierającymi odchudzanie. Przyjmowanie tego typu preparatów może przyspieszyć przebieg kuracji odchudzającej, a także zadziałać jako czynnik motywujący.
Co wybrać – suplement czy lek?
Suplementy diety to produkty dostarczające określonych składników odżywczych czy substancji o działaniu fizjologicznym. Nie są tym samym co leki, zawierające substancje lecznicze, choć mogą mieć podobną formę i występować jako kapsułki, tabletki, płyny czy proszki do sporządzania roztworów. Ważną różnicą między suplementami diety i lekami jest również to, że te pierwsze rzadko poddaje się dokładnym badaniom. Nie zawsze producenci sprawdzają, czy stosowanie określonych preparatów może mieć negatywny wpływ na organizm. Należy pamiętać, że suplementy nie podlegają tak ścisłym regulacjom, jak leki. Warto wziąć to pod uwagę, analizując składy produktów i szukając odpowiedniego preparatu dla siebie. W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania określonego produktu najlepiej skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
Środki wspomagające odchudzanie mogą być jednym z elementów przybliżających nas do celu, jakim jest szczupła sylwetka. Trzeba mieć świadomość, że nie zastąpią diety ani ćwiczeń. Mogą być jedynie ich uzupełnieniem, a także działać jako dodatkowa motywacja w trakcie kuracji odchudzającej. Szukając preparatu dla siebie, warto skonsultować się z farmaceutą i mieć świadomość, że przyjmowanie środków wspierających redukcję tłuszczu bez zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej nie przyniesie pożądanych efektów.