Światowy odsetek ludzi otyłych cały czas wzrasta. Z nadmierną masą ciała zmaga się także wiele osób w Polsce. Trudno jednak znaleźć rozwiązanie, które pozwoli każdemu na szybkie zgubienie wagi. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zdrowa dieta, wzbogacona o odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych. Prawidłowy plan żywienia można uzupełnić również racjonalną suplementacją.
Skuteczna dieta odchudzając
Profesjonalni dietetycy zawodowo zajmują się edukacją żywieniową. W swojej praktyce korzystają z najskuteczniejszych narzędzi walki z otyłością i nadwagą. Podstawą ich pracy jest opracowanie pacjentowi planu żywieniowego, który opiera się na koncepcji ujemnego bilansu energetycznego. Aby bezpiecznie zmniejszyć masę ciała, należy zatem zachować deficyt energetyczny. Konieczne jest przy tym uwzględnienie minimalnej dziennej podaży energii. U mężczyzn wynosi ona 1500 kcal, a u kobiet 1200 kcal. Celem interwencji żywieniowej jest przede wszystkim redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niezbędne jest zatem ograniczenie spożywanego tłuszczu do maksymalnie 30 proc. dziennego poboru energii. Odchudzaniu sprzyja jednocześnie zwiększenie podaży błonnika pokarmowego. Utrata masy ciała może być osiągnięta poprzez stosowanie różnych modeli żywieniowych. W większości opierają się one właśnie na deficycie energetycznym. Wskazanie optymalnego dla wszystkich sposobu żywienia nie jest niestety możliwe. Ważną rolę odgrywają bowiem preferencje indywidualne – wybrany sposób żywienia powinien być możliwy w realizacji przez długi czas, a tym samym racjonalny.
Prawidłowy plan żywienia
Planując program żywieniowy, konieczne jest zrealizowanie indywidualnego zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Dotyczy to zarówno białek, tłuszczy oraz węglowodanów, jak i składników mineralnych, witamin czy wody. Ich dzienne spożycie powinno zaspokajać zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki wykazane w aktualnych normach żywienia. Nie można jednocześnie nadmiernie ich przekraczać. Jeżeli jednak ilość składników odżywczych w diecie redukcyjnej jest niedostateczna, konieczne jest czerpanie ich ze źródeł innych, niż pokarm. Organizm może też wykazywać zapotrzebowanie na konkretne składniki. W takiej sytuacji pomocne okazują się odpowiednie preparaty uzupełniające, czyli suplementy diety.
Rola suplementów diety w odchudzaniu
Dodatkowa suplementacja diety odchudzającej może wspomóc proces redukcji masy ciała. Najczęściej stosuje się ją w celu uzupełnienia składników odżywczych, których podaż w posiłkach o obniżonej kaloryczności jest niewystarczająca. Suplementacja pozwala też na wykorzystanie potencjalnych atutów różnych substancji aktywnych, które znajdują się w preparacie. Najczęściej stymulują one postęp utraty tkanki tłuszczowej, ograniczają apetyt lub blokują wchłanianie się tłuszczów. Wato jednak pamiętać, że sama suplementacja nie spowoduje szybkiego schudnięcia. Preparaty tego typu przynoszą efekty jedynie przy zastosowaniu zdrowej diety i regularnym uprawianiu sportu. Pozytywne działanie suplementów wymaga też prawidłowego ich użytkowania. Należy zawsze dawkować dany produkt zgodnie z informacjami na ulotce. W przeciwnym razie wystąpić mogą skutki uboczne, które negatywnie wpłyną na funkcjonowanie poszczególnych narządów lub pracę całego organizmu.
Racjonalna suplementacja
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania suplementów odchudzających. Tego rodzaju środków nie powinny przyjmować przede wszystkim kobiety ciężarne i karmiące. Niektóre składniki preparatów mogą spowodować u dziecka defekty fizyczne lub niską wagę urodzeniową. Matka jest z kolei narażona na przedwczesny poród i problemy z produkcją pokarmu. Z nieskonsultowanej suplementacji powinny też zrezygnować osoby cierpiące na nowotwory, osłabienie układu odpornościowego, cukrzycę czy choroby wątroby. Wiele porad w kwestii odchudzania oferuje portal https://wntt.pl/. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem suplementu diety, a także zasięgnąć pomocy lekarza lub dietetyka. Dzięki temu zyskać można pewność, że nabyty preparat z pewnością będzie bezpieczny.