Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Co zamiast plastikowej słomki? Przegląd ekologicznych alternatyw

Co zamiast plastikowej słomki? Przegląd ekologicznych alternatyw

Co zamiast plastikowej słomki? Przegląd ekologicznych alternatyw


Dowiedz się czym zastąpić słomki plastikowe przyczyniające się do degradacji środowiska naturalnego, a w dłuższej perspektywie negatywnie wpływające na zdrowie nas wszystkich.

Zakaz proponowany przez Unię Europejską, zarządzenia poszczególnych miast czy zmiana polityki przedsiębiorstw – słomki plastikowe są atakowane z każdej strony jako odpowiedzialne za zaśmiecanie plaż i oceanów oraz krzywdzenie morskich stworzeń. Zaś mikrodrobinki powstające z rozpadu plastiku są zjadane przez zwierzęta i ostatecznie trafiają na nasze stoły.

Ale wysiłki związane z ochroną środowiska zaczynają przynosić efekty. Na przykład McDonald’s w swoich restauracjach w Wielkiej Brytanii zrezygnował ze słomek plastikowych zastępując je ekologicznymi słomkami z papieru, co było krokiem w kierunku ich całkowitego wyeliminowania w tym kraju. Jednak sieć fast-food ostatnio unikała dyskusji nad problemem w USA twierdząc, że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem obejmującym wszystkie opakowania, które będą pochodziły z biodegradowalnych materiałów lub z recyklingu do roku 2025. W międzyczasie ekolodzy szacują, że Amerykanie zużywają 500 milionów słomek każdego dnia.

W Malibu w Kalifornii odpowiedzią jednej z restauracji na zakaz plastikowych naczyń, w tym słomek, jest makaron. Ale konsumenci, którzy interesują się plastikiem kończącym w nozdrzach lub przewodach pokarmowych morskich stworzeń, mają również inne alternatywy. Najbardziej oczywistym byłoby całkowite zaprzestanie używania słomek. Ale w sytuacji, gdy słomka jest pożądana, oto czym można ją zastąpić:

Słomki ze słomy

W poprzednich stuleciach ludzie używali łodyg zboża do picia napojów, a słomki ze słomy wciąż są w zasięgu, oferując możliwość biodegradacji. Niestety trwałość takich słomek pozostawia wiele do życzenia i słomka ze słomy nie zawsze pozwoli na dokończenie drinka. Po ściśnięciu zębami lub palcami ma tendencję do pękania na całej długości.

Słomki papierowe

Opatentowane w 1888 r. biodegradowalne słomki z papieru zostały w większości zamienione na plastikowe w latach 60. XX wieku. Mimo to, ta oldschoolowa, jednorazowa alternatywa dla plastikowych słomek nadal jest dostępna. Aktualnie wracają w wielkim stylu. Przystępne ceny oraz duży wybór wzorów i kolorów (ponad 25) dostępny w tym sklepie internetowym oferującym słomki papierowe.

Słomki bambusowe

Słomka bambusowa to opcja wielokrotnego użytku, a wiele firm produkuje słomki z wykorzystaniem całkowicie naturalnego materiału. Minusem jest sztywność, która w przypadku dzieci może spowodować przebicie podniebienia.

Słomki szklane

Słomki szklane są kolejną opcją wielokrotnego użytku i – przynajmniej teoretycznie – trwałym rozwiązaniem alternatywnym. Minusem jest kruchość materiału i sztywność co sprawia, że także nie nadają się dla dzieci.

Słomki stalowe

Słomki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej lub innych metali takich jak aluminium, a nawet srebra czy… tytanu! Minusy: sztywność – patrz wyżej. Problemem jest także kwestia dokładnego czyszczenia.

Słomki z tworzywa PLA

Biodegradowalny plastik nie istnieje. Większość tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalne rozkłada się tylko w warunkach występujących w kompostownikach przemysłowych (tj. w temperaturach powyżej 50°C) i nie ulega degradacji szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w kompostownikach domowych. Niewiele (o ile jakiekolwiek) tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalne rozpadnie się szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w środowisku morskim. Mają jeszcze jedną zasadniczą wadę – wyglądają jak słomki plastikowe.

Słomki makaronowe

Słomki jednorazowe, dosyć drogie i trudno dostępne. Pozostaje także kwestia co dzieje się z taką słomką po użyciu. Przeciwnicy twierdzą, że może dochodzić do „wyrzucania jedzenia”.

Exit mobile version