Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Choroby płuc, astma i POChP – wpływ pogody

Choroby płuc, astma i POChP

Choroby płuc, astma i POChP

Zmiany temperatury w sensie z ciepła na zimno są bardzo istotnym elementem, który pogarsza jakość funkcjonowania chorego na POChP lub astmę, ale niosą ze sobą przede wszystkim ryzyko zakażenia, a to zaostrzenie, a zaostrzenie to ryzyko zgonu.

Chorzy na POChP mogą czuć się gorzej gdy do chodzi do gwałtownych zmian temperatury powietrza i gwałtownych zmian pogody. Chorzy na POChP są szczególnie narażeni na takie zmiany, więc oni mogą się czuć się gorzej. To nie jest czynnik ryzyka zaostrzenia, ale samopoczucie może być gorsze.Gdy zmienia się otoczenie lub/i na przykład dochodzi do zmiany temperatury (obniżenie lub podwyższenie), wówczas to chory na POChP odczuje duszność i problemy z oddychaniem. Narasta wówczas duszność, może dojść do nasilenia się kaszlu, odpluwania wydzieliny. Może to się także wiązać może z gorszą tolerancją wysiłków. Chorzy na POChP mają poczucie zmęczenia plus brak powietrza.

Pory roku w zakresie alergenów nie mają aż tak wielkiego znaczenia, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z człowiekiem, który chorował na astmę, palił papierosy i przyjął fenotyp POChP. Do szczytu ekspozycji na alergeny dochodzi wówczas kiedy kwitną drzewa, inne rośliny. Drzewa to przede wszystkim kwiecień. Tutaj najważniejsza jest brzoza która jest potwornie uczulającą roślinom i to w przypadku alergii ocznej, nosowej, a także astmy ma duże znaczenie. W POChP mniejsze, ale podkreślam jeśli chorował na astmę dolegliwości się mogą nasilać. Jeżeli mamy gwałtowne zmiany temperatury raczej powinniśmy zostać w domu. Również nie powinniśmy się eksponować w miejscach gdzie jest dużo ludzi lub wówczas gdy jest pogoda wietrzna zmienia się temperatura na niższą.

Chorym na POChP, astmę zalecamy wysiłek fizyczny, regularne ćwiczenia 3 razy w tygodniu na przykład rower, chodzenie, Nordic Walking. Dzięki temu, tak prostym elementom pacjent będzie lepiej funkcjonować w codziennym życiu. Pamiętajmy POChP i astmy nie da się wyleczyć, ale można ją złagodzić. Systematyczne i poprawne leczenie spowoduje, że nawet z aktywną chorobą POChP, będzie można normalnie żyć.

Więcej informacji na stronie https://www.adamantczak.pl.

Serdecznie zapraszam na kosultacje medyczne do mojego gabinetu w Łodzi. Zajmuję się głównie leczeniem astmy, POChP, chorób płuc i wszelkich innych chorób związanych z pulmonologią. Proszę pamiętać że nie leczona astma może wywołać dużo złego, nawet może doprowadzić do śmirci, natomiast astmę leczoną systematycznie  można bardzo mocno ograniczyć.

QualiMed

Prywatny Gabinet Specjalistyczny

Ul. Marysińska 117

91-849 Łódź

Exit mobile version