Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Aspartam a zdrowie

Aspartam a zdrowie

Aspartam a zdrowie

Aspartam – słodzik o kontrowersyjnych twarzach

Rok 1965. Chemik, James M. Schlatter pracował nad lekiem przeciwwrzodowym. Badając wiele substancji, połączeń, różnorodnych form, z fenyloalaniny i kwasu asparginowego stworzył coś nowego – aspartam. Naukowiec nie wiedział, że właśnie udało mu się odkryć środek słodzący, który jest prawie 200 razy słodszy od cukru!

Wraz z powstaniem nowej substancji narodziły się dwa donośne obozy. Pierwszy z nich krzyczał – szkodliwość, rakotwórczość! Drugi natomiast udowadniał – słodzik, doskonały dla cukrzyków i osób walczących z otyłością.

Szkodliwość aspartamu – jak jest naprawdę?

W ciągu kolejnych lat wyrosły niczym grzyby po deszczu teorie, które głosiły, iż szkodliwość i rakotwórczość aspartamu jest widoczna gołym okiem. Substancja nabyła wiele kontrowersyjnych twarzy. Była oskarżana o uszkadzanie wątroby, wspomnianym powstawaniu komórek rakotwórczych czy negatywnym oddziaływaniu na zachowanie dzieci.

Wszelkie kontrowersje, negatywne teorie zostały obalone w 1984 roku, kiedy to agencja rządowa, a dokładniej Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), postanowiła przyjrzeć się wszelkim zarzutom. Podczas badań nie wykryto żadnych odchyleń od normy, tym samym stanowczo zaprzeczając głośnym kampaniom prowadzonym w mass mediach.

Co ciekawe, w ciągu następnych 50 lat szkodliwość aspartamu była poddawana regularnym badaniom. Okazuje się, że substancja ta jest najlepiej przebadanym środkiem słodzącym! Efekt? Jak można słusznie zauważyć – zła sława nie zawsze musi być szkodliwa!

Czy rakotwórczość aspartamu została potwierdzona naukowo?

Rakotwórczość aspartamu to kolejny dylemat wielu osób. Pod koniec lat 90. XX wieku opublikowano analizę, z której wynikało, iż występują pewne związki pomiędzy spożywaniem słodzika a wywoływaniem chorób nowotworowych, ze szczególnym naciskiem na nowotwór mózgu. Okazuje się, że brakuje dowodów naukowych, które potwierdzałyby tezę postawioną w wyżej wymienionej analizie. Przeprowadzono szereg badań na różnych grupach osób (z podziałem na wiek, płeć, kraj zamieszkania, uwarunkowania klimatyczne), które udowadniają, iż brakuje jakichkolwiek przesłanek, aby występował związek nowotworu z aspartamem.

Co więcej, na forach internetowych, wirtualnych portalach i kanałach społecznościowych można dostrzec wiele dyskusji, które podają w wątpliwość bezpieczeństwo substancji. Niemniej jednak bezpieczeństwo słodzika zostało potwierdzone przez ponad sto organizacji o działaniu międzynarodowym, państwowym i lokalnym, wśród nich znalazły się m.in. UK Food Standards Agency, Health Canada oraz EFSA.

Więcej na temat aspartamu znajdziesz w artykułach:

https://www.female.pl/artykul/17106-czy-aspartam-jest-szkodliwy-rzeczywiscie
https://polskatimes.pl/aspartam-szkodliwy-dla-zdrowia-to-musisz-wiedziec-o-tym-popularnym-slodziku/ar/13252568
https://wylecz.to/diety/czy-aspartam-jest-szkodliwy/

Exit mobile version