Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

5 produktów wegetariańskich bogatych w białko

5 produktów wegetariańskich bogatych w białko

5 produktów wegetariańskich bogatych w białko


Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zapewnia równowaga wszystkich składników odżywczych. Wśród nich znajduje się także białko, będące jednym z najważniejszych elementów – wspomaga ono układ odpornościowy i ułatwia trawienie. W których produktach roślinnych można znaleźć go najwięcej?

1. Fasola

Ta roślina już od wielu lat jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości – korzystnie wpływa na poziom złego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi i poprawia perystaltykę jelit. Szacuje się, że na świecie istnieje ponad 400 odmian fasoli, a poszczególne jej gatunki mogą przybierać biały, beżowy, zielony, różowy lub czarny odcień. Dzięki wysokiej zawartości białka (aż 22%) jest doskonałym zamiennikiem mięsa, które ma go jedynie kilkanaście procent. Można ją ponadto przyrządzić na wiele sposobów – powstanie z niej nie tylko rozgrzewające danie z sosem pomidorowym, ale również kanapkowa pasta z pieczonymi warzywami czy… wegański smalczyk z cebulą i odrobiną majeranku.

2. Tofu

Produkty wegetariańskie zyskują coraz większą popularność – na sklepowych półkach można znaleźć wiele roślinnych propozycji, które przypadną do gustu nie tylko wegetarianom, ale również osobom, które na co dzień jedzą mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie inaczej jest z tofu, czyli twarogiem, powstającym na bazie mleka sojowego. W 100 gramach tego produktu można znaleźć aż 12 gramów białka! Dostarcza ono również magnezu, żelaza, fosforu, wapnia i witaminy E. Wśród jego odmian można wyróżnić twardą i jedwabistą – różnią się one główne metodą uzyskiwania – a także rozmaite warianty smakowe (naturalne, marynowane w sosie sojowym, ziołowe czy wędzone).

3. Tempeh

Ten pochodzący z Indonezji zamiennik mięsa uznano za jeden z najzdrowszych produktów świata i zalicza się go do grupy tzw. superfoods. Zawiera aż 20% wysokiej jakości białka, a także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aminokwasy. Jego zaletą jest także obecność nienasyconych tłuszczy omega 3, 6 i 9 oraz witamin w grupy B i kwasu foliowego. Jego smak opisywany jest jako orzechowo-pieczarkowy, dlatego doskonale sprawdzi się w roli dodatku do sałatek i wrapów z warzywami. Świetnie odnajdzie się także w towarzystwie marynat i sosów, stanowiąc doskonały zamiennik mięsa.

4. Spirulina

Spirulina to sproszkowane algi z gatunku sinic. Podobnie jak tempeh jest ona zaliczana do grupy superfoods, czyli produktów odznaczających się dużą zawartością wartościowych składników odżywczych. Ten produkt zawiera 60-70% białka, a także spore ilości odpowiedzialnego za ochronę antyoksydacyjną organizmu beta-karotenu oraz witaminy: B12, E, D czy K. Spirulina słynie także ze swoich właściwości oczyszczających i przeciwzapalnych. Jej spożywanie sprzyja też odchudzaniu (ponieważ hamuje apetyt i daje uczucie sytości), minimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę i pomaga w leczeniu anemii.

5. Soczewica

Ta roślina znajduje coraz większe zastosowanie nie tylko w kuchni wegetariańskiej – często pojawia się ona na stołach osób, które w swojej diecie znajdują miejsce na mięso i produkty odzwierzęce. Jej najpopularniejsze odmiany to czarna, zielona i czerwona, a każda z nich wyróżnia się wysoką zawartością białka – w 100 gramach tego produktu można znaleźć ok. 24 gramy tego składnika. Oprócz niego w soczewicy znajduje się także cenny błonnik, odpowiedzialny m.in. za prawidłową perystaltykę jelit, poprawiający funkcjonowanie układu nerwowego kwas foliowy, a także takie minerały jak: sód, cynk, wapń, jod. Co można przyrządzić z tej rośliny? Możliwości jest wiele – pastę z dodatkiem suszonych pomidorów, pieczony pasztet, burgery czy pikantny farsz do pierogów.

Exit mobile version