Cukier i słodziki

Top 6 naturalnych słodzików – cukrów

naturalne słodziki - cukier

Znacząco wzrasta spożycie cukru, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Cukier w dużej ilości ma negatywny wpływ na nasz organizm.

W odpowiedzi na liczne zachorowania (otyłość, cukrzyca itd.) oraz ostrzeżenia ze strony lekarzy, konsumenci zaczynają szukać innych substancji słodzących. Sztuczne słodziki nie są zdrowszą alternatywą dla cukru przetworzonego, ponieważ składają się z substancji chemicznych, które również (i niestety) przynoszą wiele skutków ubocznych. Ludzie wciąż szukają alternatywy dla cukru, aby móc cieszyć się słodkimi smakami w swoim jedzeniu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak naprawdę pragniesz cukru?

Od urodzenia twoje kubki smakowe są skore do słodkich smaków. Pierwszy smak, jaki dostajesz jako niemowlę, to zwykle słodkie mleko z piersi. To, wraz z faktem, że przemysł spożywczy wykorzystuje setki odmian cukru sprawia, że praktycznie każdego dnia toczysz walkę – chcesz pokonać swoje pragnienie słodyczy.

Niestety duże ilości cukru, które kiedyś spożywałeś bądź nadal spożywasz, mogą przyczynić się do niektórych poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i otyłość. Czym można zastąpić cukier? W jakich produktach jest najwięcej cukru? O tym niżej.

Produkty słodzone – gdzie występuje najwięcej cukru?

Miejsce numer jeden należy najprawdopodobniej do napojów gazowanych i napojów słodzonych. Cukry znajdziesz także w płatkach śniadaniowych, deserach, ciastkach, syropach smakowych, śmietance do kawy, sosach, jogurtach, sokach owocowych, batonach proteinowych, a nawet sosach sałatkowych. Pamiętaj, że to tylko kilkanaście produktów. Cukier jest praktycznie wszędzie…
Istnieje wiele nazw cukru, na które powinieneś zwracać uwagę. To m.in.:

  • słodzik kukurydziany;
  • syrop kukurydziany;
  • sok trzcinowy;
  • glukoza;
  • fruktoza;
  • syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy;
  • laktoza – cukier mlekowy;
  • syrop słodowy;
  • maltoza – syrop glukozowo-fruktozowy;
  • melasa;
  • sacharoza – biały cukier.

Nadszedł czas, abyś zaczął używać zdrowszych alternatyw dla cukru. Oto 6 naturalnych słodzików, które warto wziąć pod uwagę, chcąc osłodzić sobie pokarmy.

1. Stewia – naturalny słodzik

kwiaty stewiiJest wydobywana z rośliny Stevia rebaudiana. Na rynku stewia jest dostępna w 3 postaciach: proszku, całych liści, ekstraktu w formie płynnej. Kupując stewię, należy unikać jej w postaci białego proszku – ten został przetworzony i może zawierać liczne dodatki do żywności. Stewia ma mocno skoncentrowany słodki smak. Dodanie zbyt dużej ilości stewii może wywołać skutek odwrotny, zamiast słodkości będziesz odczuwał gorzki smak.

2. Monk Fruit (inaczej: Lo Han Guo, Siraitia grosvenorii) – naturalny słodzik z owoców mnicha, owoców Buddy

Owoce mnichów są od wieków uprawiane w regionie południowych Chin. Nazwa pochodzi od mnichów buddyjskich, którzy jako pierwsi użyli owocu. Słodzik z owoców mnicha jest używany jako naturalny zamiennik cukru do słodzenia żywności i napojów. Chociaż ma bardzo słodki smak, nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jest to również przyjazny środek słodzący dla diabetyków, używany od wieków na całym świecie.

3. Ksylitol – naturalny słodzik roślinny

Choć jego nazwa nie brzmi jak naturalny słodzik, to jednak ksylitol pochodzi bezpośrednio z brzozy. Znajdziesz go w produktach takich jak guma, batony proteinowe czy nawet w paście do zębów. Ponieważ ksylitol jest substancją kwalifikowaną jako alkohol cukrowy, może powodować wzdęcia, biegunkę lub gazy u niektórych osób, ale tylko w przypadku, gdy jest spożywany w dużych ilościach. Jeśli jesteś cukrzykiem, tego naturalnego słodziku powinieneś jednak unikać (podnosi poziom cukru we krwi).

4. Cukier kokosowy

Ten naturalny słodzik wytwarzany jest z soku z palmy kokosowej. Zawiera połowę fruktozy zawartej w cukrze i ma niski indeks glikemiczny. Cukier kokosowy z palmy kokosowej wygląda podobnie do brązowego cukru i ma subtelny karmelowy smak. Jest to świetny naturalny słodzik, który można dodać do kawy, płatków owsianych lub wypieków.

5. Naturalny, nieprzetworzony miód – alternatywa dla cukru

naturalny miód nieprzetworzonySurowy miód znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i podnoszących odporność. Chociaż ma słodszy smak niż zwykły cukier, jest jednym z niewielu słodzików, które zawierają witaminy (tj. tiamina i niacyna), minerały (tj. cynk i wapń) oraz enzymy (tj. diastaza [amylaza] i inwertaza). Pamiętaj, aby kupować miód oznaczony jako „surowy”, „czysty”, „nieprzetworzony”, „organiczny”, ponieważ większość miodu na rynku jest przetwarzana i dlatego wpływa mało korzystnie dla zdrowia. Miód nie jest bezpiecznym środkiem słodzącym dla diabetyków ze względu na wysoką zawartość naturalnego cukru.

6. Syrop klonowy klasy A lub klasy B

syrop klonowySyrop klonowy klasy A i klasy B to jednoskładnikowe czyste wyciągi z drzewa klonowego. Smak i kolor będą się różnić w zależności od pory roku, lokalizacji i od drzewa, z jakiego go pozyskano. Ciemniej zabarwione syropy mają bogatszy smak klonowy, niż te jaśniejsze syropy klonowe.

Podobnie jak miód, syrop klonowy nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na cukrzycę, ze względu na dużą zawartość cukru i wysoki indeks glikemiczny.

Kupując dowolny syrop klonowy spójrz na etykietę produktu. Bardzo często producenci dodają przetworzone cukry do swoich syropów. Chociaż te naturalne substancje słodzące są zdrowszymi zamiennikami dla przetworzonych i sztucznych substancji słodzących, nadal ważne jest, aby ograniczyć spożycie cukru do minimum. Zamiast tego skup się na wprowadzaniu słodkich warzyw do swojej diety (słodkie ziemniaki, bataty, marchew, dynia piżmowa, itp.) i niewielkich ilości owoców.

Powiązane posty
Cukier i słodziki

Czym słodzić herbatę? Na diecie i na co dzień!

Czym można słodzić herbatę? Pytanie i odpowiedź na nie wydają się być stosunkowo proste, ale…
Czytaj więcej
Cukier i słodziki

Miód gryczany w codziennej diecie – działanie i właściwości

Nie bez przyczyny miody są szeroko znane i wykorzystywane w życiu od całych pokoleń. Nie tylko…
Czytaj więcej
Cukier i słodziki

Aspartam a zdrowie

Aspartam – słodzik o kontrowersyjnych twarzach Rok 1965. Chemik, James M. Schlatter pracował nad…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.