Co jesz? Żywienie

Salsefia – smaczne warzywo. Jak uprawiać samemu? Przepisy

Salsefia - uprawa, nasiona, przepisy
Salsefia - uprawa, nasiona, przepisy

Salsefia z wyglądu przypomina długi, cienki pasternak, aczkolwiek korzeń nie zwęża się tak, jak w przypadku pietruszki. Salsefia może rosnąć tak długo, jak marchewka. Warzywo to jest często mylone ze skorzonerą. Jak je odróżnić? Salsefia ma wiele drobnych, pojedynczych włosków i jest nieco dłuższa niż czarna odmiana salsefii – skorzonera. Skorzonera ma więc gładszą strukturę i bardziej jednolity kształt. Miąższ ma kremową barwę oraz kryje się pod grubą skórką. Salsefie są zwykle warzywami bardzo mięsistymi, łatwymi w obieraniu oraz oferują wyraźny orzechowy posmak. Mimo że salsefia, jak i skorzonera różnią się nieco smakiem i konsystencją, obie są bardzo łagodne i mają subtelny smak. Ponadto, ich posmak niektórym może przypominać karczochy.


Sezon na salsefie

Korzeń salsefii jest zwykle dostępny przez cały rok. To roślina, którą można uprawiać o każdej porze roku. Aczkolwiek w wielu krajach warzywa są sprzedawane dopiero późną jesienią, aż do wczesnej wiosny.

Wartości odżywcze salsefii i skorzonery

Skorzonera zawiera tyle potasu, co banany, i jest jednym z najlepszych źródeł inuliny (wielocukru o licznych działaniach prozdrowotnych), która przyczynia się do utrzymania zdrowego przewodu pokarmowego. Salsefia ma niską zawartość sodu oraz zawiera wiele białka. Korzeń zawiera także niewielkie ilości witaminy C, niektórych witamin z grupy B i jest dobrym źródłem złożonych węglowodanów. Obfita ilość żelaza i miedzi w skorzonerze ma także wpływ na zdrowie włosów.

Salsefia – przepisy, jak gotować?

Aby przygotować salsefię, należy obrać skórkę i zanurzyć korzeń w wodzie z sokiem z cytryny lub octem. Dzięki temu zachowany jej kolor. Salsefia jest najczęściej gotowana na parze, a nie gotowana, ponieważ gotowanie może doprowadzić do powstania papki. Po ugotowaniu na parze, zarówno salsefie jak i skorzonery można dodawać do zup lub gulaszy jako zagęszczacz lub podawać jako puree z kurczakiem lub innymi daniami mięsnymi. Młode salsefie można jeść na surowo – pokrojone w cienkie plasterki dodaje się do sałatek. Dojrzałe korzenie warzywa doskonale nadają się do stworzenia warzywnych placków. Salsefia wspaniale komponuje się z czosnkiem, pietruszką i masłem.

Warzywo można także zamrażać. W tym celu wystarczy zapakować korzenie w folię. Jeśli kupiliśmy salsefię w dobrym stanie bądź sami podjęliśmy się jej uprawy, wówczas żywotność tego warzywa jest szacowana na około 2 tygodnie.


Skąd wywodzi się salsefia i skorzonera?

Odmianą uważaną za „prawdziwą” salsefię jest biała odmiana o nazwie kozibród porolistny (Tragopogon porrifolius). Pochodzi ona ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Jako pierwsi uprawy na szeroką skalę podjęli się Włosi i Francuzi. Salsefia była powszechnie znana jako “kozia broda” ze względu na owłosiony wygląd. Ponadto, salsefię sprowadzono do Ameryki Północnej w XVIII wieku, gdzie stała się popularna w niektórych częściach kraju i zyskała też nazwę warzywa ostrygowego.

Uprawę skorzonery zaczęto nieco później, niż uprawę salsefii. Skorzonera pochodzi z regionu Europy i Azji. Po raz pierwszy jej hodowlę rozpoczęto w Hiszpanii, dlatego też zyskała miano hiszpańskiej salsefii.

Najczęściej spotykaną odmianą salsefii w Stanach Zjednoczonych jest “Mammoth Sandwich Island”, która powstała w latach 60. XIX wieku. Niektóre odmiany, w szczególności starsze gatunki europejskie, nie są już uprawiane, ale można nabyć nasiona i wyhodować samemu w ogrodzie dorodne warzywa.

Salsefia – uprawa

W Polsce bez problemu nabędziemy nasiona salsefii, jak i skorzonery. Nasiona wysadza się zwykle w kwietniu, natomiast zbiory odbywają się późno, bo w miesiącach październik – grudzień. Nasiona warzywa umieszcza się na głębokości około 0,5 cm, w rozstawie około 30 cm. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się dorodnymi warzywami o długości około 15-20 cm. Roślina lubi słońce, dlatego na wysiew warto wybrać miejsce ciepłe. Podczas uprawy konieczne jest podlewanie. Salsefia nie lubi suszy. Co więcej, przesuszone korzenie warzywa nie smakują tak dobrze, jak te nawilżone. Dlatego konieczne jest nawadnianie.


Ciekawostki związane z salsefią i skorzonerą

  • Aż do XVI wieku sądzono, że skorzonera leczy dżumę.
  • W tradycyjnej kuchni europejskiej biała salsefia była niezwykle ważna i zawsze starano się zachować jej kolor. Z tego też powodu warzywo łączono głównie ze śmietaną lub mlekiem.

Polub nas na Facebooku!