Nadmierna potliwość dla wielu osób jest swoistym koszmarem. Szukanie kolejnych rozwiązań, które miałyby ograniczyć widoczne plamy pojawiające się w różnych miejscach odzieży, bywa wręcz codziennością osób dotkniętych tym problemem. Co jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia ze zmniejszoną potliwością? Czy wydalanie zbyt małych ilości potu też może być rzeczywistym problemem wymagającym zainteresowania i interwencji lekarskiej?
Przyczyny zmniejszonej potliwości
Wpływ na tempo pocenia się mają między innymi czynniki indywidualne – są osoby, które wydalają więcej potu i te, które niezależnie od innych bodźców, będą wydzielać go mniej. Hipohydroza jest stanem znacznego obniżenia wydzielania potu. Do obniżenia potliwości może dojść na skutek uszkodzenia nerwów, ale również w przypadku wystąpienia znacznych oparzeń ciała.
Innymi problemami zdrowotnymi, które przebiegają ze zmniejszoną potliwością (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/zmniejszona-potliwosc-i-jej-brak), są:
- twardzina układowa,
- łuszczyca,
- rybia łuska,
- zespół Sjögrena.
U niektórych osób obniżenie potliwości jest efektem przyjmowanej farmakoterapii. Zmniejszona potliwość występuje na przykład u osób przyjmujących inhibitory anhydrazy węglanowej czy trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.
Co może wiązać się ze zmniejszoną potliwością?
Rolą potu jest przede wszystkim regulacja wewnętrznej temperatury ustroju. Poprzez jego wydzielanie organizm pozbywa się nadmiaru ciepła, chłodząc jednocześnie skórę. Gdy dochodzi do znaczącego zmniejszenia potliwości, znacząco wzrasta ryzyko przegrzania organizmu, który nie może odprowadzać nadmiaru ciepła w ten sposób. W warunkach znacznego nasłonecznienia oraz wysokiej temperatury może to zwiększać ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. W związku z tym – jak się okazuje – obniżona potliwość wcale nie jest pożądanym stanem. Gdy zauważymy u siebie czy swoich dzieci znaczącą zmianę w wydzielaniu potu, powinno to nas skłonić do wizyty u specjalisty i sprawdzenia, czy nie jest to objaw poważnej choroby.
Zmniejszona potliwość w chorobach rzadkich
Choroby rzadkie, choć dotykają mniej niż 5 osób na 10 tys., mogą mieć ogromny wpływ na życie nawet 3 milionów Polaków. Często są one mylnie diagnozowane, ponieważ ich symptomy łatwo dopasować do bardziej popularnych schorzeń. To jednocześnie oznacza, że pacjenci latami zmagają się z uciążliwymi objawami, nie otrzymując jednocześnie właściwego leczenia. Obniżona potliwość może być objawem jednej z takich chorób rzadkich, do których zaliczają się między innymi zespół Sjögrena czy twardzina układowa.
Fundacja Saventic prowadzi na szeroką skalę działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tych trudnych do rozpoznania chorób. Oferuje także bezpośrednie wsparcie diagnostyczne pacjentom zgłaszającym się do niej po pomoc. Wsparcie polega na analizowaniu historii medycznej chorego przez specjalistów Fundacji, przy wsparciu zaawansowanych rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Po zakończeniu procesu analizy danych pacjent uzyskuje odpowiedź zwrotną z ewentualnymi wskazówkami dotyczącymi dalszego procesu diagnostycznego.