Zdrowie

Trudny charakter neurotyka

Trudny charakter neurotyka
Trudny charakter neurotyka

Neurotyzm to  jeden z pięciu rodzajów osobowości. Niektórzy naukowcy uznają neurotyzm za cechę osobowości. Czynniki określające osobowość są realne, niezmienne, niezależne od płci, tożsamości kulturowej i etnicznej. Inaczej mówiąc: czynniki osobowości są dziedziczne. Według innej teorii osoby, które w  nie doświadczyły w dzieciństwie wystarczającej ilości ciepła rodzicielskiego, były poniżane, bite, a opiekunowie wywoływali w nich uczucie niepewności, będą przejawiały w życiu dorosłym cechy osobowości neurotycznej. Jeżeli mały człowiek, do 5 roku życia cały czas odczuwał strach i musiał tłumić złość, to jego psychice wykształciły się mechanizmy obronne.

Cechy neurotyka

Neurotycy to ludzie ogromnie emocjonalni. Niestety, są to emocje w dużej mierze negatywne: lęk, gniew, zazdrość, smutek czy poczucie winy. Dużym problemem dla neurotyka jest  codzienny stres, z którym nie radzi sobie za dobrze. Neurotyk jest osobą nieśmiałą, czuje się skrępowany w wielu życiowych sytuacjach. Choć neurotyzm nie jest zaburzeniem, a jedynie cechą charakteryzującą ludzką osobowość, to jednak u ludzi mających cechy neurotyczne obserwuje się częściej występowanie zaburzeń typu: fobie, paniczny lęk i nerwice.  Neurotyk nie potrafi rywalizować, ma trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie, odczuwa blokadę przed konkretnymi działaniami. Z drugiej strony neurotyczka jest osobą dążącą do perfekcjonizmu, wymaga od siebie zbyt wiele, ponieważ jest przekonana , że tylko wtedy zyska akceptację otoczenia. Przypłaca to stresem, brakiem pewności siebie i szybkim wypaleniem. Zbyt surowo krytykuje siebie, ma niską samoocenę, rozpaczliwie potrzebuje akceptacji otoczenia.

Neurotyk w związku

Osoba o cechach neurotycznych to trudny partner w związku. Oczekuje miłości, niemal idealnego partnera/partnerki, ma skłonność do idealizowania drugiej strony i potrzebuje częstego wyznawania uczuć i potwierdzenia stabilności związku. Bywa  obsesyjnie zazdrosny i zaborczy, ponieważ boi się odrzucenia. Lubi wzbudzać współczucie i poczucie winy. Przy odpowiednim wsparciu i dodawaniu im pewności siebie, neurotycy potrafią być czułymi i pomocnymi partnerami. Związek z neurotykiem może być relacją trudną i bardzo wymagającą emocjonalnie od drugiej strony. Ważne jest, aby pomóc takiej osobie radzić sobie ze stresem  i przepracować wszystkie jej wewnętrzne konflikty. Neurotyk to osoba nadwrażliwa, reagująca nadmiernie na sytuacje życiowe, niewiele trzeba, aby wyprowadzić go z równowagi. Neurotycy nie potrafią przekazać dzieciom pozytywnych uczuć.

Pozytywne strony neurotyków

Dodatnimi cechami tego typu osobowości są:  ciekawość, utalentowanie w wielu dziedzinach, zainteresowanie sztuką i naukami ścisłymi. Dobrze ukierunkowana pasja pozwala katalizować nadmiar emocji.

Jeżeli negatywne emocje poważnie utrudniają życie neurotykowi i jego rodzinie, to konieczna jest psychoterapia, która pomoże rozumieć, skąd wzięły uciążliwe cechy charakteru i nauczy budować zdrowy związek z drugim człowiekiem oraz pokaże, jak radzić sobie z emocjami.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.