Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Wymioty u dziecka – skąd się biorą i jak je leczyć?

Wymioty u dziecka – skąd się biorą i jak je leczyć

Wymioty u dziecka – skąd się biorą i jak je leczyć

Wymioty i dla dzieci, i dla dorosłych są męczące. Mogą, choć nie muszą, świadczyć o poważnej chorobie. Jak postępować, gdy dziecko wymiotuje? O czym pamiętać?

Refluks a wymioty

Wymioty to gwałtowny wyrzut treści pokarmowej z żołądka przez przełyk i jamę ustną, do czego dochodzi na skutek silnych skurczów mięśni brzucha oraz klatki piersiowej. Przyczyny wymiotów u dziecka mogą być bardzo różne. Jednym z nich jest refluks żołądkowo-przełykowy. U niemowląt z refluksem – oprócz wymiotów – występują ulewania i słaby przyrost masy ciała.

Wymioty są dominującym objawem w refluksie u dzieci w wieku 1–3 lata i towarzyszy im kaszel oraz bóle brzucha, natomiast u dzieci między 4. a 15. rokiem życia refluks objawia się także nudnościami, zgagą, bólami brzucha, utratą apetytu, odbijaniem.

Dziecko wymiotuje – co robić?

Kiedy dziecko wymiotuje, należy zachować spokój – maluch wyczuwa nasze emocje, więc najgorsze, co możemy zrobić, to wpaść w panikę. Bądźmy przy dziecku, podsuńmy mu miskę, otrzyjmy twarz. Bardzo ważne jest zadbanie o właściwy poziom nawodnienia. Wymiotujące dziecko powinno pić dużo wody. Można też podać mu doustny płyn nawadniający z apteki, np. o smaku bananowym lub malinowym, który przeciwdziała odwodnieniu. Uporczywe, nieprzemijające wymioty, którym towarzyszą inne, męczące dziecko dolegliwości, wymagają konsultacji lekarskiej.

Skąd się biorą wymioty u malucha?

Przyczyny wymiotów u dziecka mogą być bardzo różne. Najczęściej są to: zatrucie pokarmowe, przejedzenie, refluks, reakcja na stres, infekcja, zatrucie lekami albo toksynami, zapalenie żołądka i jelit, schorzenia neurologiczne, endokrynologiczne, metaboliczne. U dzieci wymioty mogą być skutkiem występowania wad wrodzonych przewodu pokarmowego. Bardzo możliwe jest również zakażenie rotawirusem.

Rotawirus u dziecka – jak rozpoznać?

Rotawirus u dzieci najczęściej występuje do 5. roku życia – szczególnie między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. Rotawirusy są jednym z czynników wywołujących zapalenie żołądka i jelit u niemowląt i małych dzieci. Rotawirus u dzieci szerzy się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub jej wydalinami. Zarazić można się przez brudne ręce, zanieczyszczone zabawki, meble, klamki itp. Zakażenie może być skutkiem spożycia jedzenia albo wypicia wody zanieczyszczonej rotawirusami.

Rotawirus u dziecka – jak rozpoznać? Oprócz wymiotów u dziecka pojawiają się wodniste biegunki z obecnością śluzu; świadczy to o ostrym zapaleniu żołądka i jelita cienkiego. Maluch może gorączkować. W ok. 20–40 proc. przypadków rotawirus u dzieci manifestuje się również objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Zatrucie pokarmowe u dziecka

Zatrucie pokarmowe u dzieci występuje często. I trudno się temu dziwić – układ pokarmowy małego człowieka jest jeszcze niedojrzały. Zatrucie pokarmowe u dziecka może być wywołane przez wirusy lub bakterie. W tym drugim przypadku najczęściej zakażają: gronkowiec złocisty, Salmonella, E. coli, Campylobacter. U dziecka pojawiają się wtedy wymioty, wzdęcia, silny ból brzucha, biegunka, stan podgorączkowy albo gorączka.

Jak zahamować wymioty u dziecka?

Hamowanie wymiotów nie jest proste. Skuteczny w powstrzymywaniu odruchu wymiotnego jest imbir. Dziecku można podać łagodną herbatkę imbirową (np. przestudzoną herbatę ze startym imbirem) albo dostępne w aptece bez recepty krople zawierające ekstrakt z imbiru. Zalecana jest też przestudzona herbata lub woda z dodatkiem miodu. W dalszych godzinach, gdy wymioty ustaną, należy stosować dietę lekkostrawną. Dziecku podaje się kleiki, kaszki, sucharki, tłuczone ziemniaki, marchwiankę.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Wymiotującemu dziecku, według zaleceń pediatrów, nie należy przez ok. 4 godziny podawać jedzenia. Bardzo ważne jest natomiast – jak już wiesz – uzupełnianie płynów, żeby nie dopuścić do odwonienia. Należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa maluch.

Kluczowe jest ustalenie przyczyny wymiotów – od tego zależy dalsze postępowanie. W aptekach, na receptę, dostępne są leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, które hamują wymioty, jednak o ich podaniu decyduje lekarz.

Kiedy do lekarza z wymiotującym dzieckiem?

Każda niepokojąca rodziców sytuacja powinna zostać omówiona z lekarzem. Konsultacji pediatrycznej, oprócz uporczywych, niepohamowanych wymiotów, które trwają już od kilku godzin, wymagają także: wymioty zabawione krwią, „przelewanie się” dziecka przez ręce, utrata świadomości, wyczerpanie, wysoka gorączka powyżej 38,5–39 stopni. Również nawracające często wymioty, np. co parę tygodni, powinny zostać skonsultowane z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Ewa Podsiadły-Natorska

Źródło:

https://www.gov.pl/web/gis/rotawirusy

Exit mobile version