Urządzenia

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno i wietrzenie

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno i wietrzenie
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno i wietrzenie

Otwieranie okien i oczyszczacze powietrza to dwa najczęściej powtarzane sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń. Z jednej strony wiadomo, że oczyszczacze mogą pochwalić się największą efektywnością oczyszczania przy zamkniętych oknach – odcinamy dopływ nowych zanieczyszczeń z zewnątrz. Z drugiej zaś otwieranie okien to najlepszy sposób na wprowadzenie świeżości do pomieszczenia – pozbywamy się wówczas nie tylko CO2, ale też wielu lotnych związków organicznych, np. formaldehydu. Jak pogodzić działanie oczyszczacza powietrza i otwieranie okien?

Najlepsze skutki przynosi krótkie, acz intensywne wietrzenie mieszkań. Jeżeli dysponujemy rozkładowym, dwustronnym lokalem, warto wówczas otworzyć okna na przestrzał. Maciej Kluba, ekspert w Rankingu-Oczyszczaczy.pl. tłumaczy, że wystarczy nawet „10 minut, 4-5 razy dziennie pozwoli stworzyć świetną cyrkulację powietrza, pomagając pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla z mieszkania. Zimą okresy te można skrócić do 5 minut, a następnie włączyć oczyszczacz powietrza, który sprawnie obniży poziom pyłów zawieszonych czy LZO w pokoju”.

Dlaczego warto wietrzyć mieszkanie?

  • Pozbywamy się nadmiaru CO2, który obniża koncentrację i samopoczucie
  • Duszne powietrze sprzyja rozwojowi uczuleń i alergii (zwłaszcza roztoczy)
  • Obniżenie poziomu wilgotności, który zbyt wysoki prowadzi do rozwoju pleśni i bakterii

Jednym z głównych powodów, dla których powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy jest wzrost poziomu CO2. Powietrze nasycone większą ilością dwutlenku węgla staje się ciężkie, a my zaczynamy odczuwać sennosć, spadek koncentracji, apatię.

Dodatkowo, każda przebywająca w pomieszczeniu osoba oddaje do pomieszczenia ok. 60-70 ml wody na godzinę. W niewietrzonych pomieszczeniach mamy więc często problem pary wodnej skraplającej się na szybach. Duszne i wilgotne powietrze sprzyja też rozwojowi uczuleń, o czym boleśnie przekonują się często osoby cierpiące z powodu alergii na roztocza

Normy CO2 w budynkach

Wpływ stężenia COna samopoczucie ludzi:

  • ≤ 1000 ppm – komfortowe warunki przebywania
  • 1000-1500 ppm – akceptowalny poziom
  • ≥ 1500 ppm – dyskomfort dla przebywających osób (senność, apatia, spadek koncentracji)

Za komfortowe stężenie CO2 wewnątrz pomieszczeń uznaje się poniżej  1000 ppm. Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego ANSES mówi o akceptowalnym stężeniu CO2  Ana poziomie do 1500 ppm. Powyżej tej wartości zaczynamy odczuwać negatywne skutki nadmiaru dwutlenku węgla. Obniżyć stężenie pomogą odpowiednia wentylacja (na poziomie ok. 32 m3/h i osobę). Najłatwiej osiągnąć to otwierając okna lub włączając oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno – jak to połączyć?

Otwieranie okien przy włączonym oczyszczaczu w trakcie sezonu smogowego może jawić się jako syzyfowa praca. Rozwiązanie to wcale nie jest jednak pozbawione logiki. Z jednej strony najwyższą skuteczność filtracji (sięgającą 99,95%) oczyszczacze powietrza osiągają w sterylnych warunkach, przy szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Z drugiej strony wg badań przeprowadzonych przez członków Smart Air Filters, przy otwartym oknie oczyszczacz powietrza wciąż usunie 60% zanieczyszczeń. A 60% to nie 0%!

Oczywiście zanieczyszczenia płynące z dworu wpłyną też na żywotność filtrów. Na szczęście większość producentów przewiduje ich żywotność na co najmniej rok (niektórzy nawet na 3 lata). Poddanie ich działaniu brudnego powietrza z zewnątrz nie powinno znacząco skrócić tego okresu. Zresztą, to właśnie filtracja zanieczyszczeń (m.in. z otwartych okien) jest w końcu głównym zadaniem tego typu urządzeń.

Wietrzenie pomieszczeń a wilgotność powietrza

Przy okazji wietrzenia pomieszczeń warto również wspomnieć o wilgotności powietrza, której spadek może być efektem ubocznym. Sytuację taką obserwujemy zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach – wraz ze spadkiem temperatury obniża się też ilość pary wodnej, którą dana masa powietrza może pomieścić. Powietrze wchodzące do pomieszczenia jest zatem znacznie chłodniejsze od tego, które mamy w salonie czy sypialni. Najskuteczniejszym sposobem na zimowe przesuszone mieszkania jest elektroniczny nawilżacz powietrza, który przyniesie ulgę nie tylko ludziom, ale także roślinom domowym.

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno – jakie urządzenie do usuwania smogu, alergenów?


Winix Zero z filtrami wstępnym, węglowym oraz HEPA, materiały ranking-oczyszczaczy.pl


  • Przede wszystkim taki, który standardowo wyposażony został w filtr HEPA (wyłapujący pyły i inne zanieczyszczenia w formie stałej) oraz węglowy, które adsorbuje (wiąże przy powierzchni szkodliwe gazy).
  • W codziennej eksploatacji niemniej istotny jest odpowiedni tryb automatyczny. To jak rygorystycznie został zaprojektowany, przekłada się na dobór prędkości przez urządzenie.  Im bardziej restrykcyjnie dany oczyszczacz interpretuje poszczególne stężenia związków, tym wyższe obroty narzuci przy niższym poziomie zanieczyszczeń. Przekłada się to oczywiście na szybkość oczyszczania pomieszczeń. Dlatego np. popularne oczyszczacze powietrza Xiaomi (np. Xiaomi Mi Air Purifier 3C ) będą wolniej oczyszczały powietrze w codziennym użytkowaniu aniżeli np. Electrolux, Klarta czy Winix.
  • Warto również zwrócić uwagę na czujniki i wskaźniki. To na podstawie ich odczytów urządzenie (lub użytkownik) dobiera intensywność oczyszczania. Podstawowym czujnikiem, który powinien znaleźć się w każdym oczyszczaczu jest czujnik pyłów (PM2,5).

Źródła:

  1. Khin, C., Do Air Purifiers Work With the Window Open? 2017-05-12. Dostęp online: 2021-10-25.

https://smartairfilters.com/en/blog/do-air-purifiers-work-window-open/

  1. Carbon dioxide (CO2) in indoor air. 2016-09-02. Dostęp online: 2021-10-28

https://www.anses.fr/en/content/carbon-dioxide-co2-indoor-air

Powiązane posty
Urządzenia

Dlaczego komora chłodnicza to must-have w branży gastronomicznej i handlowej?

Posiadanie odpowiedniej infrastruktury do przechowywania produktów jest kluczowe dla każdej…
Czytaj więcej
Urządzenia

Waporyzatory do suszu – nowoczesna aromaterapia

Waporyzator to urządzenie XXI wieku, które umożliwia odparowanie substancji aktywnych zawartych w…
Czytaj więcej
Urządzenia

Myjka do żywności - dlaczego warto jej używać i jak działa taki sprzęt?

Zastanawialiście się kiedyś nad zakupem myjki do żywności? Taki sprzęt z panelem dotykowym to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.