Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Sok brzozowy – właściwości, przechowywanie, na co stosować?

sok z brzozy | sok brzozowy właściwości

sok z brzozy | sok brzozowy właściwości

O wodzie brzozowej można powiedzieć, że ma właściwości odtłuszczające i odtruwające. Od wieków cenione są jej tradycyjne zalety, zwłaszcza możliwość skutecznego usuwania toksycznych substancji z wątroby i nerek. Istnieje niewiele roślin leczniczych o zastosowaniach fitoterapeutycznych, które są w stanie oczyścić te dwa systemy w tym samym czasie.

Sok brzozowy – właściwości

Sok brzozowy, znany także jako sok z brzozy bądź woda brzozowa, to jeden z najlepszych soków, jakie można pić w celu poprawy zdrowia i zachowania organizmu w dobrym stanie.

Sok brzozowy uzyskuje się z drzewa brzozowego. W smaku, woda z brzozy jest lekko słodka oraz ma konsystencję wodnistą, lekko syropowatą. Smak często jest też porównywalny z syropem klonowym. Sok z brzozy zawiera cukier (ksylitol), białka, aminokwasy i enzymy. W soku brzozowym znajduje się także naturalna witamina C, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, cynk i żelazo.

Brzozy mają niesamowite właściwości lecznicze. Prócz możliwości pozyskania z nich soku, przyczyniają się także do leczenia chorób. Na brzozach często pojawiają się także grzyby chaga, które są tradycyjnie stosowane w wielu chorobach, w tym nowotworach. Grzyby te czerpią naturalną moc z brzóz, dzięki temu są bogate w ryboflawinę, kwasu nikotynowy, melaninę, witaminę B5 czy cynk, potas, miedź, wapń, mangan, żelazo. Na ich temat napiszemy więcej w innym artykule, lecz dziś skupimy się na soku z brzozy, jego właściwościach, dawkowaniu, przechowywaniu np. w zimie oraz na co można go stosować.


Na co stosować sok z brzozy?

Poniżej prezentujemy Wam aż 6 możliwości zastosowania soku brzozowego oraz korzyści płynących z jego spożycia.

1. Sok brzozowy obniża poziom cholesterolu

W soku brzozowym znajduje się saponina, która ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że saponiny mogą obniżać poziom cholesterolu, ponieważ wiążą się z nim i kwasami żółciowymi. Naukowcy zauważyli także, że saponiny prowadzą do obniżenia poziomu cholesterolu, uniemożliwiając jego wchłanianie zwrotne i zwiększając jego wydalanie.

2. Sok z brzozy pomocny w odchudzaniu

Woda brzozowa może wspomóc odchudzanie, ponieważ pomaga w eliminacji nadmiaru soli, fosforanów, kwasów moczowych, amoniaku i niektórych leków. Pozbycie się tych zanieczyszczeń pomaga w oczyszczeniu dróg moczowych, a co za tym idzie, działa wspomagająco w zmniejszeniu masy ciała. Ludzki organizm działa tak, że gdy pojawia się nadmiar toksyn, może zatrzymywać tłuszcze w celu ochrony narządów. Jeśli więc wyeliminujemy te toksyny, automatycznie zaczniemy tracić na wadze. Wiele osób zauważyło, że regularne stosowanie soku z brzozy nie tylko pozwala stracić na wadze, ale przyczynia się do poprawy skóry, która staje się gładsza i delikatniejsza. Woda brzozowa zawiera tylko 18 kalorii na 100 ml, znacznie mniej niż woda kokosowa.

3. Zastosowanie soku z brzozy w celu detoksu organizmu

Jeśli chcesz spróbować detoksu organizmu, przez 4-6 tygodni pij na pusty żołądek 3/4 szklanki soku brzozowego!

Brzoza ma silne właściwości moczopędne, które pomagają w wypłukiwaniu szkodliwych toksyn, kwasu moczowego i nadmiaru wody z organizmu. To z kolei pomaga w eliminacji cellulitu z organizmu, a w miarę upływu czasu redukcji zbędnych kilogramów. Sok brzozowy pomaga również w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia nerek i wątroby. Obecnie sok brzozowy/woda jest używany na całym świecie oraz stosowany jako środek detoksykujący 2 narządy:

Sok brzozowy eliminuje:

4. Sok brzozowy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby

Ponieważ sok z brzozy pomaga wyeliminować toksyny, nie jest zaskoczeniem, że działa również korzystnie na wątrobę. Sok brzozowy pomaga pozbyć się toksyn przetwarzanych przez wątrobę, takich jak tłuszcze nasycone, alkohol, pestycydy i wiele innych.

5. Sok z brzozy ma wpływ na szybsze gojenie się ran

Oprócz oczyszczania skóry, a nawet pomagania w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i egzema, woda brzozowa stymulując wzrost komórek skóry i naskórka, przyspiesza gojenia się ran. W badaniu przeprowadzonym przez czasopismo PLOS One autorzy zauważyli, że w celu przyspieszenia procesu gojenia ran Indianie północnoamerykańscy zastosowali korę brzozy. Owijali nią rany. W ten sposób ich rany goiły się znacznie szybciej.



Naukowcy odkryli, że ekstrakt z kory brzozy zwiększa zdolność uszkodzonej skóry do wytwarzania potrzebnych substancji, które usuwają martwe tkanki, niwelują bakterię i regenerują skórę.

6. Sok z brzozy skuteczny w leczeniu stanów zapalnych stawów

Jeśli nadal zastanawiasz się, na co stosować sok z brzozy, podpowiadamy. Sok brzozowy jest dobrze znany w leczeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów i zapalenie kości. Sok z brzozy wykazuje właściwości przeciwzapalne, które pomagają w zmniejszeniu obrzęku.

Regularne picie wody brzozowej może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się kwasu moczowego, a tym samym przyczynić się zniwelowania bólu stawów. Sok brzozowy możesz nawet zastosować bezpośrednio na obolałe stawy, przykładając kompres z liści brzozy. W ten sposób zredukujesz ból i zmniejszysz stan zapalny. Picie soku z brzozy natomiast wspomoże leczenie od wewnątrz.

Sok z brzozy boskim nektarem

Sok z brzozy to jedyny rodzaj soku, który niegdyś był czczony w Rosji i pojawiał się w pieśniach o miłości do Ojczyzny. Dawni Słowianie czcili różnych pogańskich bogów, brzoza była natomiast jednym z najświętszych drzew. Soku z brzozy nie można było regularnie spożywać, tak jak dziś. Dedykowany był tylko na obrzędy i rytuały. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa zakaz stopniowo znikał, a zatem ludzie zaczęli sami pozyskiwać nektar brzozowy oraz stosować na własne potrzeby.

Sok brzozowy – gdzie kupić? Jaka cena?

Sok z brzozy można kupić w sklepach w Polsce, ale niestety wiele z nich jest słodzonych cukrem – takich lepiej unikać. Wodą brzozową kupi się także w innych państwach, w tym na Białorusi, w Ukrainie, Rosji, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii i innych częściach północnej Europy, a także części północnej Chin. Sok brzozowy kupisz głównie w sklepach z ekologiczną żywnością, coraz częściej też pojawia się w supermarketach i mniejszych sklepikach.

Cena soku z brzozy zaczyna się już od kliku złotych do ponad kilkudziesięciu za litr. W Europie, sok brzozowy jest znacznie tańszy niż np. w Stanach Zjednoczonych.

Exit mobile version