Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Pokrzywa – sok z pokrzywy, właściwości lecznicze, anemia.

Pokrzywa - sok z pokrzywy, właściwości lecznicze, anemia

Pokrzywa zawiera wiele mikroelementów, witamin oraz soli mineralnych pomocnych podczas leczenia artretyzmu lub kamicy nerkowej. Wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Zaleca się codziennie pić  sok z pokrzywy aby wzmocnić organizm.

Pokrzywa – właściwości lecznicze.

To ziele dodawane do potraw przyspieszy nasz metabolizm i polepszy trawienie. Związki chemiczne zawarte w roślinie usprawniają pracę żołądka, trzustki oraz wątroby. Pokrzywa ma właściwości moczopędne, bezkonkurencyjne w leczeniu różnych schorzeń układu moczowego m.in.  kamicy nerkowej. Pokrzywa działa zbawczo dla naszego organizmu, ponieważ pomaga w wydalaniu toksycznych substancji takich jak złogi kwasu moczowego. Pokrzywa jest bardzo często stosowana w leczeniu artretyzmu. Zaleca się wdrożenie pokrzywy do diety podczas zapalenia jelit lub biegunce. Pokrzywa pomaga w leczeniu niektórych schorzeń skórnych zwłaszcza w młodym wieku. Analogicznie jak suplementy żelaza ma działanie krwiotwórcze, co sprawdza się w leczeniu anemii.

Czy pokrzywa zawierająca żelazo wyleczy anemie?

Wiele osób uważa, że pokrzywa to zbawienny lek na anemie, ale czy tak jest?

 

Anemia (w skrócie) to inaczej niedokrwistość, która polega na obniżeniu poziomu hemoglobiny,  zmniejszonej liczbie czerwonych krwinek oraz hematokrytu. Bardzo ważne jest, aby leczenie anemii zacząć jak najwcześniej.

Objawy anemii:

Badania naukowe nie dowodzą żadnego związku między spożywaniem pokrzywy, a wyleczeniem z anemii. Teoretycznie sok z pokrzywy zawiera chlorofil, który ułatwia przyswajanie żelaza, ale tylko wtedy, gdy zostanie wypity zaraz po zjedzeniu suplementu lub pokarmu bogatego w żelazo. Wspomniana roślina może wspomagać leczenie anemii, ale nie spowoduje, że podczas jej stosowania, choroba sama ustąpi.

Pokrzywa na schorzenia skórne.

Pokrzywa posiada właściwości bakteriobójcze, stosuje się jako okłady podczas schorzeń skórnych, trądziku, ropni, stanów zapalnych mięśni oraz stanów zapalnych pochwy. Można wykonać napar z pokrzywy, a następnie masować skórę głowy wykorzystując wspomniany napar. Taki zabieg nie tylko poprawia krążenie, ale również działa leczniczo w chorobach skóry np. przy łupieżu, łojotoku, przy wypadaniu włosów, ponadto masowanie włosów pokrzywą, picie herbaty z pokrzywy lub soku, przyspiesza porost włosów i paznokci oraz je wzmacnia. Wiele kobiet korzysta z tej metody, aby ich włosy i paznokcie były jeszcze dłuższe, mocniejsze i piękniejsze.

Sok z pokrzywy.

Sok z pokrzywy to nie tylko niezwykła mikstura na włosy, paznokcie, ale przede wszystkim zdrowie.

Składniki:

Sok z pokrzywy – wykonanie:

  1. Liście dokładnie umyj w ciepłej wodzie.
  2. Umyte wcześniej liście drobno posiekaj i wyciśnij sok w sokowirówce.
  3. Przecedź wszystko przez gazę, a następnie rozcieńcz sok z wodą w proporcjach 2:1
  4. Przelej sok z pokrzyw do szklanej, ciemnej butelki.

Należy wiedzieć, że sok trzeba przechowywać w lodówce, ale nie więcej niż 6 dni. Sok powinno się pić codziennie najlepiej łyżeczkę przed śniadaniem oraz po kolacji.

Autor: Piotrek Piłka

Exit mobile version