Ostropest plamisty (oset) jest od setek lat wykorzystywany do leczenia. To roślina rosnąca w wielu miejscach na świecie.
Ostropest plamisty – zastosowanie.
- W medycynie ludowej ostropest jest często wykorzystywany na zatrucie grzybami. Wyciąg z ostropestu podany doustnie działał jak antidotum. Podanie go doustnie po zatruciu grzybami zaledwie w kilka minut obniża gromadzenie się toksyn w wątrobie, dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia organów lub zatrzymania akcji serca.
- Regularne stosowanie ostropestu zmniejsza poziom toksyn i odtruwa organizm.
- Ostropest działa również zbawczo na skórę, ponieważ chora/niewydolna wątroba może objawiać się trądzikiem.
Ostropest plamisty – właściwości.
Ostropest jest rośliną, która posiada właściwości silnie wspomagające odtruwanie i oczyszczanie organizmu. Ostropest jest składnikiem wielu leków osłaniających i regeneracyjnych wątrobę. Właściwości rośliny są bardzo korzystne dla cukrzyków, osób z wysokim cholesterolem oraz problemami trawieniem, ponieważ właściwości ostropestu regulują poziom glukozy we krwi, stymulują również wydzielanie soków żołądkowych wspomagających trawienie.
Ostropest – jak stosować?
Ostropest można stosować na różne sposoby:
- Mielone nasiona ostropestu przyjmuje się w ilości około 2-3 łyżeczek dziennie. Mielony ostropest nie posiada praktycznie żadnego smaku, więc można go dodać do słodkich oraz słonych posiłków.
- Ostropest można przyjmować w formie tabletek, wtedy należy przeczytać ulotkę i stosować się do niej.
- Aby wykonać napar z ostropestu, należy 2-3 łyżeczki nasion zalać przegotowaną wodą. Gdy wszystko wystygnie, należy wypić miksturę i zjeść pozostałe resztki rośliny, które zostały na dnie.
- Bardzo dobrą metodą jest dosypanie mielonego ostropestu do jogurtu, musli, owsianki, serka.
- Idealnym sposobem zastosowania ostropestu jest także użycie tej zbawczej rośliny jako posypki posiłku np. kanapki.
Ostropest plamisty – przeciwwskazania.
Nie wykazano żadnej toksyczności ostropestu, jedynymi przeciwwskazaniami do spożywania tej rośliny jest niedrożność przewodów żółciowych oraz nie powinno się sięgać po ostropest podczas bycia w ciąży i karmienia piersią. Oprócz tych trzech przypadków, spożywanie ostropestu jest jak najbardziej bezpieczne.
Olej z ostropestu.
Wskazówka: Tłuszcze wchodzą w reakcję chemiczną z tworzywami sztucznymi, co może skutkować utratą cennych wartości odżywczych oleju oraz spowodować niebezpieczne szkody dla zdrowia. Aby się przed tym zabezpieczyć, należy przechowywać olej z ostropestu w szklanych opakowaniach.
Olej z ostropestu jest od lat stosowany jako lek na wątrobę. Olej ma właściwości stabilizujące, przeciwzapalne oraz stymulujące rozwój i regenerację komórek w wątrobie.
Olej z ostropestu – stosowanie.
Olej należy stosować 2-3 razy dziennie. Najlepiej jedną małą łyżeczkę przed jedzeniem.