Zdrowie

Leczenie otyłości w Rzeszowie

Leczenie otyłości w Rzeszowie


Otyłość to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Zła dieta i brak ruchu prowadzą do nadwagi, a następnie do otyłości. Otyłość rujnuje zdrowie i utrudnia normalne funkcjonowanie zarówno dorosłych, jak również dzieci.

Czym jest otyłość?

Otyłość to niebezpieczna choroba, której należy przeciwdziałać i, którą  obowiązkowo trzeba leczyć. W Rzeszowie, jak i w innych miastach w Polsce działają centra leczenia otyłości, które zapewniają specjalistyczną pomoc. Jednym z takich miejsc jest centrum dietetyki Dieto-Med.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jej otyłość. Trzeba tutaj zaznaczyć, że otyłość nie jest tym samym, co nadwaga. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

O Nadwadze mówimy w przypadku poziomu tkanki tłuszczowej, który przekracza dopuszczalne normy. Jeśli nie podejmiemy kroków związanych z redukcją masy ciała, nadwaga może bardzo szybko doprowadzić do otyłości.

Przechodząc do meritum, otyłość definiujemy jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. W przypadku otyłości poziom tkanki tłuszczowej znacznie przekracza potrzeby fizjologiczne organizmu, jak również jego możliwości adaptacyjne.

Podkreślamy, że otyłość należy do grona przewlekłych i bardzo niebezpieczniejszych chorób, dlatego tak istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Wyróżniamy dwa rodzaje otyłości:

  • otyłość pierwotną – otyłość pierwotna spowodowana jest zazwyczaj nadmierną ilością spożywanych posiłków,
  • otyłość wtórną – otyłość wtórna powstaje na skutek innej choroby lub  zażywania niektórych leków.

Otyłość może być spowodowana przez różne czynniki, zarówno przez złą dietę i brak ruchu, jak również przez uwarunkowania genetyczne oraz czynniki farmakologiczne. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że otyłość może być wywołana również przez czynniki psychologiczne. Często zdarza się, że osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne spożywa posiłki, by zapomnieć o swoich problemach, jedzenie przynosi jej krótkotrwałą ulgę, dlatego ilość spożywanego jedzenia, przekąsek, słodyczy jest coraz większa.

Leczenie otyłości

W zależności od stopnia otyłości i rodzaju czynników, które ją wywołały leczenie otyłości przebiega inaczej. W centrum leczenia otyłości Dieto-Med specjaliści dokładnie analizują problem pacjenta i dobierają najlepsze metody leczenia.

  • Leczenie dietetyczne i aktywność fizyczna

Jeśli chodzi o leczenie otyłości, to jak nietrudno się domyśleć, odpowiednio zbilansowana dieta jest tutaj kwestią podstawową. Tuż obok diety należy wymienić aktywność fizyczną. Jeśli osoba otyła uczciwie  stosuje się do każdego z zaleceń i pracuje nad sobą, redukcja masy ciała jest możliwa.

  • Leczenie farmakologiczne

W przypadku znacznej otyłości zaleca się stosowanie leków, które hamują łaknienie i zmniejszają przyswajalność tłuszczów. Takie leki muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Redukcja masy ciała może być również wspomagana przez parafarmaceutyki, na przykład te, które przyspieszają przemianę materii.

To oczywiście niejedne metody, czasem osoba mająca problemy z otyłością musi skorzystać z pomocy terapeuty.

Kilka słów na koniec

Rzeszów jest miastem, gdzie każdy może bez najmniejszych problemów skorzystać z pomocy centrum leczenia otyłości Dieto-Med. W wielu miejscowościach można zdać się na wsparcie specjalistów i ocalić swoje zdrowie. Uczulamy więc, aby w porę podjąć odpowiednie kroki i nie zrujnować sobie zdrowia.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.