Domowa apteczka

Kolano biegacza – jak sobie radzić, jak przeciwdziałać?

Kolano biegacza – jak sobie radzić, jak przeciwdziałać
Kolano biegacza – jak sobie radzić, jak przeciwdziałać

Odczuwasz silny ból kolana po bieganiu? To może być zespół pasma biodrowo-piszczelowego, powszechnie nazywany kolanem biegacza. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, powstrzymanie się od aktywności fizycznej nie wystarczy – musisz jak najszybciej rozpocząć specjalistyczne leczenie. Co na kolano biegacza sprawdzi się najlepiej? Jakie metody leczenia stosuje się najczęściej? Jakie działania można podjąć w ramach profilaktyki kolana biegacza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się z niego również, czym objawia się kolano biegacza i kiedy zgłosić się do lekarza.

Kolano biegacza – objawy

Osoby cierpiące na kolano biegacza narzekają przede wszystkim na ból kolana po bieganiu występujący z boku. Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć również przedniej części kolana. Najbardziej dają się we znaki podczas zbiegania ze wzniesienia czy schodzenia po schodach. W przypadku zespołu pasma biodrowo-piszczelowego nierzadko można zaobserwować również spuchnięte kolano po bieganiu. Ponadto uciążliwe jest uczucie zablokowania stawu oraz słyszalne trzeszczenie w stawie.

Kolano biegacza – jak leczyć?

Postępowanie w przypadku przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Niebagatelne znaczenie ma także zakres uszkodzenia stawu kolanowego czy ogólny stan pacjenta. Początkowe postępowanie lecznicze ukierunkowane jest na wyeliminowanie stanu zapalnego.  W procesie leczniczym zawsze musi wystąpić rehabilitacja.

Stosowanie środków przeciwbólowych

Gdy ból jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, można zastosować wskazane przez lekarza maści, spray’e lub żele. W aptekach bez recepty kupić można preparaty o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego, które powinno się stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty lub producenta. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, może dodatkowo zalecić kurację doustną lekami o podobnym działaniu, co żele i maści.

Ćwiczenia na kolano biegacza

Rehabilitację kolana biegacza można podzielić na kilka etapów. W początkowym okresie wykonuje się ćwiczenia izometryczne, rozciągające zginacze stawu kolanowego oraz mięsień czworogłowy uda, jak również ćwiczenia pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową. W drugiej fazie zalecane są ćwiczenia oporowe oraz ćwiczenia całej nogi. Na samym końcu, gdy efekty ćwiczeń stosowanych w poprzednich etapach będą zadowalające, wdraża się trening funkcjonalny, bazujący na ćwiczeniach dynamicznych z pełnym obciążeniem. Należy pamiętać, że ćwiczenia wzmacniające kolana dla biegaczy dobiera fizjoterapeuta, pod którego nadzorem są one wykonywane.

Stabilizatory i ortezy dla biegaczy

Obecnie na rynku medycznym znaleźć można setki produktów przeznaczonych dla stawu kolanowego. Wybrany stabilizator lub opaska na kolano do biegania ma za zadanie wzmacniać staw kolanowy, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia. Wyróżnia się następujące rodzaje stabilizatorów:

  • stabilizatory na kolano miękkie,
  • stabilizatory na kolano twarde,
  • stabilizatory na kolano sportowe.

O pomoc w zakresie doboru odpowiedniej ortezy na ból kolan podczas biegania poprosić można np. fizjoterapeutę lub pracownika sklepu medycznego.

W skrajnych przypadkach, gdy przedstawione wyżej sposoby leczenia kolana biegacza nie pomogły, wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Ból kolana u biegacza – jak mu zapobiec?

Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad i technik, ból kolan po bieganiu nie będzie naszym problemem.

  • Zadbaj o prawidłową technikę biegania – jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie, zasięgnij pomocy trenera lub doświadczonego biegacza.
  • Zaopatrz się w odpowiednie obuwie do biegania.
  • Biegaj nie tylko po utwardzonym podłożu.
  • Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół stawu kolanowego.
  • Nigdy nie rezygnuj z rozgrzewki przed treningiem.
  • Nie zwiększaj gwałtownie długości pokonywanej trasy ani liczby treningów.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.