Diety odchudzające

Jak walczyć z otyłością?

Jak walczyć z otyłością
Jak walczyć z otyłością

Otyłość to jedna z najgroźniejszych przewlekłych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zmagają się z nią ludzie na całym świecie i dotyczy ona wszystkich grup społecznych. Choroba ta jest przyczyną wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia schorzeń, wśród których najczęściej wymienia się cukrzycę, a także choroby układu sercowo-naczyniowego i kostnego.

Skąd bierze się otyłość?

Do wystąpienia otyłości przyczynić się może wiele różnych czynników, wśród podstawowych wymienia się jednak środowiskowe, psychologiczne i hormonalne. Jest to choroba bardzo skomplikowana, dlatego często zdarza się, że u jednego pacjenta wyróżnić można jednocześnie kilka przyczyn otyłości. Czynniki środowiskowe to głównie niewłaściwe odżywianie (niezdrowa dieta, zbyt obfite posiłki) oraz brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Do czynników psychologicznych zalicza się depresję, niską samoocenę, zespół kompulsywnego jedzenia, zespół nocnego jedzenia oraz uzależnienie od jedzenia. Problemy hormonalne, które mogą powodować otyłość to z kolei najczęściej zespół Cushinga – choroba powodująca produkcję zbyt dużej ilości kortyzolu, co przyczynia się do nadmiernego apetytu.

Jakie są sposoby walki z otyłością?

W leczeniu otyłości bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, a przede wszystkim ustalenie indywidualnych przyczyn choroby u pacjenta. Dopiero wtedy możliwe jest podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Głównym elementem leczenia otyłości jest zamiana nawyków żywieniowych oraz zachęcenie pacjenta do aktywności fizycznej. Metody te mogą być jednak niewystarczające, jeśli choroba jest bardzo zaawansowana. Dlatego w niektórych przypadkach wprowadza się także farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie otyłości. Nadmierny przyrost masy ciała powinien być dla nas zawsze sygnałem alarmowym. Warto skonsultować się wtedy z lekarzem, skorzystać z pomocy dietetyka i zwiększyć aktywność fizyczną. Dzięki temu możemy uniknąć zabiegów chirurgicznych, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

W chirurgicznym leczeniu otyłości stosuje się obecnie kilka metod. Ich wybór uzależniony jest od stopnia otyłości pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Do najpopularniejszych metod należy wprowadzenie do żołądka chorego silikonowego balonu wypełnionego solą fizjologiczną. Bardziej inwazyjna jest operacja resekcji żołądka. W jej trakcie usunięte zostaje około 80% żołądka, pozostawiony więc zostaje tylko jego fragmentu o niewielkiej pojemności. Wszystkie te metody powodują zmniejszenie apetytu i stopniową utratę masy ciała.

Więcej dowiesz się na https://www.emc-sa.pl/uslugi/leczenie-otylosci

Powiązane posty
Diety odchudzające

Zdrowa i zrównoważona dieta, której podstawą jest pieczywo bezglutenowe

Osoby borykające się z celiakią bądź z alergią na gluten, jeszcze do niedawna musiały…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Gdy brakuje czasu na domowe pichcenie - dieta pudełkowa

Wiele osób słyszących cokolwiek o diecie pudełkowej ma przeświadczenie, że jest ona dedykowana…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Odchudzanie bez wyrzeczeń

Odchudzanie to przede wszystkim wyrzeczenia. Rezygnacja z ulubionych przysmaków i rozkoszy…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.