Układ nerwowy

Jak przebiega konsultacja neurologiczna online i jak się do niej przygotować?

Jak przebiega konsultacja neurologiczna online i jak się do niej przygotować?
Jak przebiega konsultacja neurologiczna online i jak się do niej przygotować?

Neurolog to lekarz, który pomaga w wielu schorzeniach. Może być pomocny w zmniejszaniu dolegliwości bólowych, na przykład bólu kręgosłupa, jak też pomóc w przypadku chorób psychicznych. Z tego względu jest często poszukiwanym specjalistą, do którego niejednokrotnie czekamy w długiej kolejce. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem może być więc spotkanie online. Zobacz, jak będzie przebiegało i jak się do niego przygotować.

Jak przebiega konsultacja online?

Neurolog online prowadzi identyczne spotkanie z pacjentem, jak neurolog spotykający się z nim w gabinecie twarzą w twarz. Wywiad lekarski jest bowiem zazwyczaj podstawą diagnostyki, mówiącą więcej niż badanie fizykalne w przypadku problemów neurologicznych. Pacjenci doskonale wiedzą, co powinni powiedzieć lekarzowi, na jakie dolegliwości zwrócić większą uwagę czy też jakie dotychczasowe badania przedstawić.

Konsultacja online to skuteczny sposób na przeprowadzenie wizyty, ponieważ pozwala na poznanie pacjenta i wysłuchanie, z jakim problemem przychodzi. Jeśli jednak neurolog potrzebuje szerszych informacji, bez problemu może zlecić badania specjalistyczne, które następnie dadzą mu jeszcze szerszy wgląd w sytuację pacjenta.

Konsultacja online wygodniejsza od tradycyjnej

Warto jednocześnie zauważyć, że konsultacja online może być dla wielu osób wygodniejsza niż tradycyjna wizyta w gabinecie lekarskim. Nie wymaga wychodzenia z domu i przemierzania drogi do kliniki czy też oczekiwania w kolejce. Można ją odbyć z dowolnego miejsca, nawet podczas wyjazdu służbowego czy też tylko na kilka chwil przerywając codzienne obowiązki. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, które w szczególności preferują osoby zapracowane.

Czy można uzyskać receptę lub zwolnienie?

Wizyta online jest obecnie traktowana jako pełnoprawna wizyta u specjalisty. Oznacza to, że nie tylko daje możliwość konsultacji stanu pacjenta z lekarzem, ale także może zaowocować otrzymaniem niezbędnych świadczeń i pomocy. Lekarz neurolog oprócz zlecenia wykonania dodatkowych badań może między innymi wystawić pacjentowi e-zwolnienie lub e-receptę, co pomoże w powrocie do zdrowia.

Jak przygotować się do wizyty online?

Aby wizyta online przebiegła jak najsprawniej i dała lekarzowi pełen obraz sytuacji, pacjent powinien przygotować sobie już wcześniej odpowiedzi na kilka pytań. Warto też przesłać lekarzowi wyniki ostatnich badań, zleconych przez innych specjalistów czy lekarza rodzinnego. Wśród najważniejszych kwestii, o których trzeba wspomnieć podczas wizyty, znajdują się:

  • objawy neurologiczne, w tym początek i okoliczności ich wystąpienia, czas trwania, przebieg, kiedy się zmniejszają lub nasilają;
  • choroby towarzyszące i przyjmowane w związku z nimi leki;
  • choroby występujące w rodzinie pacjenta;
  • inne istotne kwestie, związane z dolegliwościami.

Na tej podstawie lekarz może zdecydować o dalszym przebiegu leczenia, w tym o skierowaniu do specjalistycznej placówki rehabilitacyjnej czy do szpitala, a także o lekach, które pomogą w dolegliwościach.

Powiązane posty
Układ nerwowy

Czym objawia się depresja w ciąży?

Ciąża to czas pełen emocji, oczekiwań i zmian w życiu kobiety. Niestety, nie zawsze jest on…
Czytaj więcej
Układ nerwowy

Zaburzenia ze spektrum autyzmu – poznaj je lepiej!

O spektrum zaburzeń autystycznych zdecydowanie mówi się obecnie więcej niż jeszcze kilkanaście…
Czytaj więcej
Układ nerwowy

Psycholog on-line - pomoc w kłopotach życiowych

Szybkie tempo życia, mnóstwo stresów, coraz większe wymagania ludzi wobec siebie i zdarzenia…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.