Zdrowie

Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?

Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?
Hemoroidy – co je powoduje i jak je leczyć?


Choroba hemoroidalna może pojawić się praktycznie w każdym wieku, dlatego mylne jest założenie, że jest to przypadłość wyłącznie osób starszych. Dolegliwość ta, chociaż występuje powszechnie, uznawana jest wciąż za wstydliwą i pacjenci niechętnie zgłaszają się do lekarza po pomoc. Tymczasem początkowe objawy choroby można bezinwazyjnie wyleczyć w zaciszu własnego domu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, uszczelniają kanał odbytu i są odpowiedzialne za kontrolowanie wydalania. Są to więc struktury, które każdy ma – jednak dopiero nieprawidłowo działające, mogą stanowić przyczynę dużego dyskomfortu i bólu. Stan chorobowy zaczyna się, gdy guzki nadmiernie się rozciągają i napełniają krwią, której nie mogą całkiem opróżnić. Efektem jest ból w czasie wypróżnień i pojawiająca się krew na papierze toaletowym. Wyróżniamy:

l hemoroidy zewnętrzne – są wyczuwalne i wywołują świąd, pieczenie i krwawienie,

l hemoroidy wewnętrzne – usytuowane są wewnątrz światła odbytu i oprócz powyższych objawów może także pojawić się potrzeba silnego parcia i poczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyny hemoroidów

Za hemoroidy odpowiada w dużej mierze siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta. Zbyt mała ilość płynów i błonnika w diecie prowadzą do zaparć. Do innych częstych przyczyn hemoroidów należą:

  • biegunki,
  • często parcie na stolec,
  • stosowanie środków na przeczyszczenie,
  • nadwaga,
  • niepełna defekacja,
  • choroby wątroby,
  • operacje okolic odbytu i krocza.

Problemy z hemoroidami mogą być także wynikiem powikłaniem po stanach zapalnych kanału odbytu. W grupie ryzyka są także osoby z zaburzeniami krążenia i nadciśnieniem tętniczym.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy mogą wystąpić u kobiet spodziewających się dziecka, co jest związane z zachodzącymi wówczas w organizmie zmianami hormonalnymi. Dzieje się też dlatego, że płód może uciskać na układ żylny kobiety, a tym samym prowadzić do zaburzeń w czynności jelit. Guzki mogą się powiększyć w czasie porodu w wyniku silnego parcia. Hemoroidy po porodzie mogą same się zmniejszyć i nie wymagać interwencji lekarskiej.

 

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów trzeba zacząć od zmiany diety – z jadłospisu należy wyeliminować kawę, herbatę, wysokoprocentowy alkohol, ostre przyprawy i produkty powodujące wzdęcia. Bez względu na postać i stadium choroby, lekarz może przepisać leki na hemoroidy – do wyboru są tabletki, maści, żele, które zmniejszają świąd i łagodzą rozwój guzków. Ulgę mogą przynieść także nasiadówki, na przykład ciepłe kąpiele z rumiankiem. W przypadku braku skuteczności powyższych metod, lekarz może zadecydować o zabiegu. W zależności od konkretnego przypadku, może to być m.in. laseroterapia, metoda Longo lub zastrzyk w guzek.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.