Domowa apteczka

Dobowa zbiórka moczu – czym jest i po co ją wykonywać?

Dobowa zbiórka moczu - czym jest i po co ją wykonywać?
Dobowa zbiórka moczu - czym jest i po co ją wykonywać?

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, które może zlecić nam lekarz w trosce o nasz układ moczowy. Samo jego wykonanie nie jest trudne, ale wymaga od nas minimum dyscypliny. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy zasady badania oraz wskazówki, jak się dobrze do niego przygotować.

Czym jest dobowa zbiórka moczu i kiedy należy ją wykonać?

To badanie diagnostyczne, które trwa przez całą dobę i polega na zbiórce materiału z moczu do analizy laboratoryjnej. Polega na oddawaniu moczu do specjalnego pojemnika, a nie standardowo – do toalety. Celem tego badania jest ocena bilansu płynów w ustroju a także stężenia poszczególnych składników wydalanych z organizmu. Najczęściej badanie to zleci nam lekarz by ocenić stan naszego układu moczowego, a więc by potwierdzić bądź wykluczyć jego schorzenia, choroby metaboliczne takie jak podejrzenie cukrzycy czy kwasicy, zaburzenia hormonalne czy wodno-elektrolitowe.

Jak się przygotować do badania?

Badanie samo w sobie jest proste, ale należy przestrzegać kilku zasad by uzyskać rzetelny wynik. Jak sama nazwa wskazuje jest to badanie wykonywane w skali doby. Musimy więc nastawić się na to, że zaczyna się ono o poranku i trwa do dnia kolejnego.

Decydując się na badanie wybierzmy taki dzień, w którym nie będziemy narażeni na wysiłek fizyczny ani nie planujemy spożywać ciężkostrawnej diety czy alkoholu (kwestia ta dotyczy również dnia przed badaniem). Badania tego nie powinniśmy wykonywać u osób z gorączką, u kobiet w czasie menstruacji lub też bezpośrednio przed i po niej. Warto także w tym dniu i poprzedzającym badanie zrezygnować z gorących kąpieli.

W dniu badania ważne jest to by pierwszy strumień, podczas porannej mikcji skierować w całości do toalety, odnotowując dokładną godzinę. To jedyny przypadek w skali całej doby, który nie będzie podlegał badaniu. Każdy kolejny oddany mocz musi znaleźć się w specjalnym zbiorczym naczyniu z podziałką, na którym zapisujemy godzinę poszczególnych zbiórek. Po każdym wypróżnieniu pojemnik z moczem należy dokładnie zamknąć i umieścić w lodówce. Kolejnego poranka do pojemnika należy również dołączyć mocz z porannej mikcji. Tak zebrany całościowo materiał należy starannie wymieszać, potrząsając pojemnikiem. Następnie należy odnotować całościową ilość oddanego moczu a 100 ml odlać do specjalnego pojemnika, przeznaczonego do laboratorium, który powinniśmy dostarczyć jak najszybciej po zakończeniu procedury. Kluczowe jest tutaj zapisywanie poszczególnych godzin oddawania moczu – te informacje będą potrzebne podczas zdawania próbki w laboratorium.

Jakie są prawidłowe normy DZM?

Jak możemy przeczytać w artykule https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/dobowa-zbiorka-moczu-jak-wykonac-procedura – normy stosowane przez poszczególne laboratoria mogą się różnić, więc każdorazową wyniki powinny być interpretowane przez specjalistę. Jednak zgodnie z przyjętymi statystykami – zdrowy, dorosły człowiek powinien oddać około 2,5 litra moczu. Norma ta jest jednak stosunkowo luźna a niepokoić nas powinny tylko znaczące odchylenia od niej. W badaniu moczu ważnym parametrem jest wapń oraz poziom białka. W przypadku wapnia wartością pożądaną jest wartość niżej 300mg/24 godziny.

Z kolei poziom białka w moczu, może nas informować – w przypadku odchyleń od normy – o schorzeniach i zaburzeniach takich jak białkomocz nerkowy czy zapalenie pęcherza, cewki lub moczowodów. Za prawidłową normę białka w dobowej zbiórce moczu uznaje się 150 mg/24 godziny.

Źródła i bibliografia

  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/badania-diagnostyczne
  • https://uck.pl/content/download/Dobowa-zbiorka-moczu–przygotowanie-do-badania.pdf
  • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2556

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.