Cukrzyca jest niezwykle podstępną i bardzo groźną chorobą. Kiedyś nieuleczalna, dziś za sprawą postępu medycznego możliwa do okiełznania. I choć nadal nie potrafimy jej jeszcze wyleczyć, to obecność takich urządzeń jak glukometry, a także podawanie insuliny zdecydowanie poprawia komfort życia oraz bezpieczeństwo pacjentów.
Cukrzyca wymaga stałej kontroli lekarskiej i systematycznych wizyt u diabetologa w celu oceny zdrowia chorego oraz wyznaczenia sposobu leczenia. Pozostawienie chorego bez kontroli lekarskiej mogłoby mieć katastrofalne skutki. Na co dzień jednak diabetycy sami kontrolują poziom cukru w organizmie, co ułatwiają dostępne na rynku glukometry. Są to nieduże i łatwe w użyciu urządzenia, które badają stężenie glukozy we krwi. Wynik uzyskuje się już po kilku sekundach, co w przypadku tej choroby jest bardzo istotne.
Co jeszcze potrafią glukometry?
Wahanie poziomu glukozy we krwi u chorego na cukrzycę jest bardzo niebezpieczne. Duże ryzyko dla zdrowia, a nawet życia pacjenta niesie ze sobą zarówno jej zbyt wysokie, jak i za niskie stężenie. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola pacjenta i stały monitoring jej poziomu. Ułatwiają to glukometry – nieduże urządzenia diagnostyczne, które z powodzeniem mieszczą się w damskiej torebce. To sprawia, że można mieć je stale przy sobie. Niektóre z modeli poza pomiarem stężenia glukozy mają też szereg innych funkcjonalności. Wskazują między innymi poziom cholesterolu oraz kwasu moczowego. Co istotne, wynik uzyskiwany jest praktycznie natychmiast, co w przypadku diabetyków umożliwia szybkie podanie insuliny.
Precyzyjnie, szybko i bezpiecznie
Dla osób chorych na cukrzycę stałe monitowanie stężenia glukozy to codzienność. Pomiaru dokonuje się kilka razy na dobę, a cały zabieg jest stosunkowo prosty i całkowicie bezpieczny. Osoby, które dopiero wchodzą na tę drogę, początkowo mogą być trochę przerażone. Dlatego warto zaznaczyć, że glukometry bardzo ułatwiają diabetykom życie i podnoszą jego komfort. Zapewniają też bezpieczeństwo poprzez możliwość stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi.
W celu wykonania badania wystarczy uruchomić urządzenie, wsunąć w nie pasek i nanieść na niego kroplę krwi. Pomiar dokonywany jest przy pomocy metody fotometrycznej albo elektrochemicznej (w zależności od modelu), a po chwili na glukometrze można odczytać wynik. Warto porównać go z poprzednimi wynikami. Dobrą praktyką jest zapisywanie wyników, które można później skonsultować z lekarzem. Glukometry dostępne są w różnych modelach, co ułatwia dostosowanie wyboru do konkretnych oczekiwań.