Domowa apteczka

Cukrzyca – jak sobie z nią radzić?

Cukrzyca – jak sobie z nią radzić
Cukrzyca – jak sobie z nią radzić

Cukrzyca jest niezwykle podstępną i bardzo groźną chorobą. Kiedyś nieuleczalna, dziś za sprawą postępu medycznego możliwa do okiełznania. I choć nadal nie potrafimy jej jeszcze wyleczyć, to obecność takich urządzeń jak glukometry, a także podawanie insuliny zdecydowanie poprawia komfort życia oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Cukrzyca wymaga stałej kontroli lekarskiej i systematycznych wizyt u diabetologa w celu oceny zdrowia chorego oraz wyznaczenia sposobu leczenia. Pozostawienie chorego bez kontroli lekarskiej mogłoby mieć katastrofalne skutki. Na co dzień jednak diabetycy sami kontrolują poziom cukru w organizmie, co ułatwiają dostępne na rynku glukometry. Są to nieduże i łatwe w użyciu urządzenia, które badają stężenie glukozy we krwi. Wynik uzyskuje się już po kilku sekundach, co w przypadku tej choroby jest bardzo istotne.

Co jeszcze potrafią glukometry?

Wahanie poziomu glukozy we krwi u chorego na cukrzycę jest bardzo niebezpieczne. Duże ryzyko dla zdrowia, a nawet życia pacjenta niesie ze sobą zarówno jej zbyt wysokie, jak i za niskie stężenie. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola pacjenta i stały monitoring jej poziomu. Ułatwiają to glukometry – nieduże urządzenia diagnostyczne, które z powodzeniem mieszczą się w damskiej torebce. To sprawia, że można mieć je stale przy sobie. Niektóre z modeli poza pomiarem stężenia glukozy mają też szereg innych funkcjonalności. Wskazują między innymi poziom cholesterolu oraz kwasu moczowego. Co istotne, wynik uzyskiwany jest praktycznie natychmiast, co w przypadku diabetyków umożliwia szybkie podanie insuliny.

Precyzyjnie, szybko i bezpiecznie

Dla osób chorych na cukrzycę stałe monitowanie stężenia glukozy to codzienność. Pomiaru dokonuje się kilka razy na dobę, a cały zabieg jest stosunkowo prosty i całkowicie bezpieczny. Osoby, które dopiero wchodzą na tę drogę, początkowo mogą być trochę przerażone. Dlatego warto zaznaczyć, że glukometry bardzo ułatwiają diabetykom życie i podnoszą jego komfort. Zapewniają też bezpieczeństwo poprzez możliwość stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

W celu wykonania badania wystarczy uruchomić urządzenie, wsunąć w nie pasek i nanieść na niego kroplę krwi. Pomiar dokonywany jest przy pomocy metody fotometrycznej albo elektrochemicznej (w zależności od modelu), a po chwili na glukometrze można odczytać wynik. Warto porównać go z poprzednimi wynikami. Dobrą praktyką jest zapisywanie wyników, które można później skonsultować z lekarzem. Glukometry dostępne są w różnych modelach, co ułatwia dostosowanie wyboru do konkretnych oczekiwań.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Dobowa zbiórka moczu - czym jest i po co ją wykonywać?

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, które może zlecić nam lekarz w trosce o nasz układ…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Męczący kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić?

Kaszel zawsze jest dokuczliwą dolegliwością nie tylko wtedy, gdy jego przyczyną jest poważna…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o wirusie HIV

Wirus HIV jest jednym z wirusów, które potrzebują żywego organizmu. Nie każdy wie, że ginie on…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.