Domowa apteczka

Cukrzyca – jak sobie z nią radzić?

Cukrzyca – jak sobie z nią radzić
Cukrzyca – jak sobie z nią radzić

Cukrzyca jest niezwykle podstępną i bardzo groźną chorobą. Kiedyś nieuleczalna, dziś za sprawą postępu medycznego możliwa do okiełznania. I choć nadal nie potrafimy jej jeszcze wyleczyć, to obecność takich urządzeń jak glukometry, a także podawanie insuliny zdecydowanie poprawia komfort życia oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Cukrzyca wymaga stałej kontroli lekarskiej i systematycznych wizyt u diabetologa w celu oceny zdrowia chorego oraz wyznaczenia sposobu leczenia. Pozostawienie chorego bez kontroli lekarskiej mogłoby mieć katastrofalne skutki. Na co dzień jednak diabetycy sami kontrolują poziom cukru w organizmie, co ułatwiają dostępne na rynku glukometry. Są to nieduże i łatwe w użyciu urządzenia, które badają stężenie glukozy we krwi. Wynik uzyskuje się już po kilku sekundach, co w przypadku tej choroby jest bardzo istotne.

Co jeszcze potrafią glukometry?

Wahanie poziomu glukozy we krwi u chorego na cukrzycę jest bardzo niebezpieczne. Duże ryzyko dla zdrowia, a nawet życia pacjenta niesie ze sobą zarówno jej zbyt wysokie, jak i za niskie stężenie. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola pacjenta i stały monitoring jej poziomu. Ułatwiają to glukometry – nieduże urządzenia diagnostyczne, które z powodzeniem mieszczą się w damskiej torebce. To sprawia, że można mieć je stale przy sobie. Niektóre z modeli poza pomiarem stężenia glukozy mają też szereg innych funkcjonalności. Wskazują między innymi poziom cholesterolu oraz kwasu moczowego. Co istotne, wynik uzyskiwany jest praktycznie natychmiast, co w przypadku diabetyków umożliwia szybkie podanie insuliny.

Precyzyjnie, szybko i bezpiecznie

Dla osób chorych na cukrzycę stałe monitowanie stężenia glukozy to codzienność. Pomiaru dokonuje się kilka razy na dobę, a cały zabieg jest stosunkowo prosty i całkowicie bezpieczny. Osoby, które dopiero wchodzą na tę drogę, początkowo mogą być trochę przerażone. Dlatego warto zaznaczyć, że glukometry bardzo ułatwiają diabetykom życie i podnoszą jego komfort. Zapewniają też bezpieczeństwo poprzez możliwość stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

W celu wykonania badania wystarczy uruchomić urządzenie, wsunąć w nie pasek i nanieść na niego kroplę krwi. Pomiar dokonywany jest przy pomocy metody fotometrycznej albo elektrochemicznej (w zależności od modelu), a po chwili na glukometrze można odczytać wynik. Warto porównać go z poprzednimi wynikami. Dobrą praktyką jest zapisywanie wyników, które można później skonsultować z lekarzem. Glukometry dostępne są w różnych modelach, co ułatwia dostosowanie wyboru do konkretnych oczekiwań.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.