Ból kolana może mieć różne podłoże i charakter. Cierpiącym z jego powodu nierzadko wydaje się, że źródłem dolegliwości jest staw kolanowy. Choć rzeczywiście przykre objawy związane z kolanem mogą być związane z problemami ze stawami, to wcale nie muszą. Uszkodzeniu równie dobrze ulec mogą więzadła kolanowe czy chrząstki. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza, który postawi diagnozę. Przy okazji warto przypomnieć sobie anatomię kolana, by mieć pojęcie, o czym będzie mówić specjalista podczas wyjaśniania przyczyny bólu kolana.
Budowa kolana – jak wygląda?
Każdego dnia nasze kolana umożliwiają nam swobodne poruszanie się, utrzymując cały ciężar ciała. Nie ma się więc czemu dziwić, że budowa stawu kolanowego jest dość skomplikowana – w końcu kolana muszą sprostać wyzwaniom, jakie nieustannie przed nimi stawiamy.
W kolanie kość udowa i piszczelowa łączy się z rzepką, przez co powstają dwa stawy: udowo-piszczelowy i udowo-rzepkowy, które umieszczone są w jednej torebce stawowej. Wzmocnienie stanowią więzadła stawu kolanowego (wewnętrzne oraz zewnętrze), a także liczne ścięgna.
Anatomia kolana
Między kością udową a piszczelową znajdują się łąkotki: łąkotka przyśrodkowa i boczna. Połączenie powierzchni stawowych, a zarazem osłonę dla stawu stanowi torebka stawowa. Jej uzupełnieniem jest kaletka maziowa. Kaletka w kolanie ma za zadanie zapobiegać nadmiernemu tarciu oraz usprawniać ruchy. Anatomia kolana obejmuje jeszcze pełniącą funkcję ochronną rzepkę. Jak powszechnie wiadomo, budowa kolana prawego jest dokładnie taka sama, jak budowa kolana lewego.
Jak dbać o kolana na co dzień?
Z uwagi na lokalizację i dość skomplikowaną budowę ryzyko uszkodzenia stawu kolanowego jest dość spore, nawet podczas normalnego chodzenia. Dlatego warto znać i stosować zasady profilaktyki problemów z kolanami. Nie są one zbyt trudne, a ich przestrzeganie nie wymaga dużego zaangażowania, tym bardziej więc warto o nich pamiętać, by uniknąć chorób i bólu.
Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrowiem kolan to:
- bądź aktywny fizycznie i jak najwięcej się ruszaj szczególnie, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia,
- dostosowuj ćwiczenia na kolana do ich stanu i fizycznych możliwości,
- dbaj o właściwą wagę ciała (nadprogramowe kilogramy przyczyniają się do nadmiernego obciążania kolan),
- nie zginaj kolan w ekstremalnych zakresach,
- unikaj dźwigania, a jeśli już musisz, rób to w prawidłowy sposób (nosząc ciężar blisko ciała, podnosząc go na ugiętych nogach),
- zrezygnuj z noszenia butów na obcasie na rzecz płaskiego obuwia.
Pozytywny wpływ na stawy kolanowe mają także produkty z kolagenem np. 4Flex, który wspomaga naturalny proces produkcji kolagenu, dbając o zdrowie stawów kolanowych.
Ból kolana – jak sobie z nim radzić?
Problemy z kolanami są powszechnym zjawiskiem i dotykają nie tylko sportowców, ale też zwykłych ludzi, którzy nie mają ze sportem nic wspólnego lub uprawiają go jedynie rekreacyjnie. Czasem wystarczy ustawić nogę w niefortunnej pozycji podczas schodzenia po schodach lub poślizgnąć się na zamarzniętym chodniku i upaść, by nabawić się urazu kolana. Oprócz kontuzji i urazów dokuczać również mogą różne choroby jak np. zwyrodnienie stawów.
Podejście do bólu kolan w dużej mierze zależy od jego źródła i charakteru. Jeśli przyczyną był upadek, wskutek którego np. doszło do złamania, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekkim stłuczeniom można jednak zaradzić samemu, rezygnując z wysiłku i stosując zimne okłady oraz leki przeciwbólowe.
Na bóle mięśniowo-stawowe i dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów polecany jest 4Flex Puregel. To lek w postaci bezbarwnego żelu zawierający naproksen. Ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i cechuje się precyzyjnym działaniem. Podczas stosowania żelu 4Flex trzeba przestrzegać zaleceń z ulotki, a w przypadku braku rezultatów leczenia zgłosić się do lekarza.